Warta Poznań świętuje swoje 111. urodziny i prezentuje nowy herb oraz wizualizacje stadionu.

Warta Poznań z okazji swoich 111. urodzin zaprezentowała wizualizacje planowanego nowego kompleksu sportowego ze stadionem, a także nowy herb klubu i nową identyfikację wizualną. Projekt obiektu ma być wkrótce gotowy i na jego podstawie będzie można dokonać wyceny inwestycji, a następnie ogłosić przetarg na wykonanie prac budowlanych. Autorem projektu będzie firma Koszt-Bud.

Nowy kompleks sportowy przy Drodze Dębińskiej 12, z którego będą korzystali piłkarze, piłkarki, amp futboliści, szermierze i tenisiści Warty Poznań, ma być ekologiczny, przyjazny osobom z niepełnosprawnościami i otwarty dla mieszkańców. Będzie on odzwierciedleniem „Planu Rozwoju 2020-23”, czyli dokumentu stworzonego przez Wartę Poznań.


W połowie 2021 roku spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg na „Opracowanie koncepcji architektoniczno-funkcjonalnej oraz pełnobranżowej dokumentacji projektowej dla zagospodarowania terenów zlokalizowanych w Poznaniu ulica Droga Dębińska 12”. Pod tą nazwą kryło się przygotowanie projektów, na podstawie których powstanie nowa baza sportowa dla Warty Poznań S.A. i KS Warta. Przetarg wygrała firma Koszt-Bud z siedzibą w Knurowie. Jeśli chodzi o obiekty dla Warty Poznań S.A. (sekcje piłkarskie kobiet i mężczyzn, amp futbolu oraz Akademia Warty Poznań), projekt obejmuje budowę boiska piłkarskiego z trybunami na ok. 4,5 tysiąca miejsc z opcją rozbudowy do ok. 6 tysięcy miejsc oraz umieszczone w jednej z nich zaplecze biurowe i socjalne. W projekcie ma się ponadto znaleźć plan modernizacji dwóch, pełnowymiarowych boisk treningowych. Jedno z naturalną, a drugie ze sztuczną nawierzchnią (to ponadto będzie miało zadaszenie membranowe).

fot. Warta Poznań

Warta Poznań
Eko stadion będzie wspierać politykę Poznania w zakresie ochrony środowiska naturalnego i stać się jedną z atrakcji miasta. Obiekt ma mieć zieloną, „oddychającą” elewację pokrytą bluszczem lub mchem. Zielony, ekologiczny ma być też dach, a znajdą się na nim również panele fotowoltaiczne, które będą stanowiły źródło zasilania budynku w energię. Ponadto, m.in. do podlewania murawy ma w jak największym stopniu służyć woda deszczowa. Na terenie kompleksu znajdzie się miejsce dla uli dla pszczół, budek dla ptaków i owadów, tzw. mała architektura, w skład której będzie miejsce dla drzew, kwietników i rozmaitej roślinności. W projekcie uwzględniono także parkingi dla rowerów, hulajnóg – stacje ładowania pojazdów (także skuterów i aut), a elementy wykończenia będą prezentowały styl skandynawski, przez co należy rozumieć wykorzystanie w jak największym stopniu materiałów ekologicznych.

Kompleks sportowy ma być również otwarty dla mieszkańców, stąd pomysł takiego zaprojektowania obiektów, by była na nich możliwa organizacja np. kina letniego i koncertów plenerowych. Na projektowanym terenie ma znaleźć się także sklep z produktami eko oraz punkty ze zdrowym jedzeniem. Kompleks ma być również naturalnym przedłużeniem pobliskich terenów rekreacyjnych, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców Poznania.

fot. Warta Poznań

Nowy herb natomiast nawiązuje do tradycji i historycznego znaku klubu, a jednocześnie jest dynamicznym i nowoczesnym symbolem piłkarskiej Warty Poznań. Krok ten ma na celu odświeżenie wizerunku najstarszego klubu piłkarskiego w stolicy Wielkopolski, ale nie tylko.

– Pomysł stworzenia takiej identyfikacji wynikał z kilku potrzeb, a jedną z nich była konieczność wdrożenia spójnego wizerunku klubu jako organizacji – tłumaczy Jarosław Żubka, Pełnomocnik Zarządu ds. ESG i wizerunku. – Herb to niezwykle istotny element kreujący tożsamość.

Za stworzenie nowego herbu „Zielonych” jest odpowiedzialna poznańska agencja 360° Mood Agency, która sięgnęła nie tylko do historii klubu, ale bazowała również na jego niezwykłej różnorodności. W efekcie powstał nie tylko nowy herb Warty Poznań, ale również księga znaku, wraz z brandbookiem. Na etapie budowania identyfikacji określono  nowy, energetyczny, jasnozielony kolor podkreślający te dodatkowe – równie istotne – działania Warty Poznań.

Źródło: Warta Poznań

Zobacz też: Architektura | Ekologia | Sport | Poznań | Ciekawostki | Logo | Identyfikacja wizualna