Lampa zasilana słoną wodą. Ma pomóc społecznościom nieobjętym siecią energetyczną.

WaterLight, czyli ekologiczna, przenośna lampa zasilana słoną wodą ma być wsparciem  dla społeczności nieobjętych siecią energetyczną, a także dla tych które utrzymują się z nocnych połowów ryb na otwartym akwenie, co bez źródła światła jest zajęciem wyjątkowo niebezpiecznym. 

Kolumbijski start-up E-Dina, zajmujący się energią odnawialną, opracował bezprzewodową lampę, która przetwarza słoną wodę na energię elektryczną, stanowiącą bardziej niezawodną alternatywę dla lamp słonecznych. Lampa zasilana słoną wodą na być pomocą i dodatkowym źródłem światła dla społeczności nieobjętych siecią energetyczną.

Przenośne urządzenie, nazwane WaterLight, wystarczy napełnić 500 mililitrami wody morskiej – lub moczem w sytuacjach awaryjnych – aby emitowało światło przez 45 dni. Działając jako mini generator prądu, urządzenie może być również używane do ładowania telefonu komórkowego lub innego małego urządzenia poprzez zintegrowany port USB.


Stworzony we współpracy z kolumbijskim oddziałem agencji kreatywnej Wunderman Thompson, projekt został zaprojektowany jako alternatywa dla energii słonecznej, która jest często wykorzystywana do zaopatrywania odległych miejsc, ale jest zależna od pogody.

“WaterLight może być bardziej wydajny niż latarnie zasilane energią słoneczną, ponieważ natychmiast się regeneruje. Po napełnieniu wodą dostawa energii jest natychmiastowa, podczas gdy latarnie słoneczne muszą przekształcić energię słoneczną w energię alternatywną, aby naładować baterie i działają tylko wtedy, gdy jest słońce” – powiedział Pipe Ruiz Pineda, dyrektor kreatywny Wunderman Thompson Colombia.

WaterLight działa 24 godziny na dobę dzięki jonizacji, w której elektrolity zawarte w płynie solankowym reagują z płytkami magnezu i miedzi we wnętrzu lampy, wytwarzając tym samym energię elektryczną. Mimo że jest to proces znany od dawna, E-Dina opracowała sposób podtrzymywania reakcji chemicznej przez dłuższy czas. Twórcy opatentowali już technologię i planują ją wdrożyć do masowej produkcji, co pozwoli na redukcję kosztów, a co za tym idzie – przenośna lampa zasilana słoną wodą może trafić do mniej zamożnych społeczności, które utrzymują się z nocnych połowów, które ze względy na brak światła często kończą się tragicznie. 

W ciągu całego okresu użytkowania WaterLight może dostarczyć około 5 600 godzin energii, co odpowiada dwóm do trzech lat użytkowania w zależności od tego, jak często jest potrzebne.

Lampa ma cylindryczną obudowę wykonaną z drewna Urapán z obwodem zintegrowanym w jej podstawie i perforowaną pokrywą na górze, która pozwala na przepływ wody do urządzenia, podczas gdy wodór powstały w procesie jonizacji może się bezpiecznie wydostać. Po wyparowaniu cząsteczek soli lampę można opróżnić i ponownie napełnić, a zużytą wodę można wykorzystać do prania lub czyszczenia.

Czytaj też: Technologia | Lampa | Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: E-DINA