wiaty przystankowe

Wiaty przystankowe zatopione w zieleni. Tak to zrobił Kalisz!

Zielone wiaty przystankowe to pomysł urzędników w Kaliszu, którzy chcą przybliżyć mieszkańcom ekologiczne idee. “Zielonych” akcji w mieście jest więcej!

Pasażerowie komunikacji miejskiej w Kaliszu mogą korzystać z zielonych przystanków. Na terenie miasta jest już siedem tak przystrojonych wiat. Istniejące wiaty zostały obudowane trejażem, po którym pną się rośliny. Podobnych przystanków będzie w mieście więcej.

Urząd Miasta w Kaliszu zachęca mieszkańców do wspólnego zazieleniania miasta. To element akcji #KaliszdlaZiemi, w ramach której przeprowadzono proekologiczne wydarzenia. Osoby, które oddały odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych otrzymały do posadzenia drzewo i nasiona łąki kwietnej.

Dodatkowo przeprowadzono nasadzenia nowych drzew i krzewów. Przykładem jest powstała aleja magnoliowa w al. Wolności, przeprowadzone nasadzenia przy drogach i ścieżkach rowerowych (Szlak Bursztynowy, Wał Matejki, ulica Warszawska).

Ekologia to szerokie pojęcie. Poprzez akcję #KaliszdlaZiemi chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak ważne są przedsięwzięcia proekologiczne i pokazać, w jaki sposób zarówno Miasto, jak i sami kaliszanie, wspierają i mogą wspierać naszą planetę – mówi prezydent Krystian Kinastowski.

wiaty przystankowe


W tym roku do mieszkańców Kalisza trafiło 500 sadzone klonów, które można posadzić na działce lub przy domu. Do kaliszan trafi też kilkaset kopert zawierających nasiona do wysiewu łąki kwietnej. Kolejnym ciekawym projektem jest plan przekazania szkołom 150 budek lęgowych dla jerzyków oraz 38 domków dla owadów zapylających. Będzie to wsparcie dla owadów i ptaków oraz forma edukacji ekologicznej najmłodszych. Trzy duże domki dla zapylaczy stanął w miejscach publicznych: w Parku Miejskim, Parku Przyjaźni i na plantach miejskich.

Jesteśmy pod wrażeniem liczby “zielonych” inicjatyw w mieście. Kalisz robi to dobrze!

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Komunikacja miejska | whiteMAD na Instagramie

fot. Kancelaria Prezydenta Miasta, Urząd Miasta Kalisza