Ma prawie piętnaście metrów długości i przedstawia mitycznego Krakena. Rzeźbę Kraken zaprojektował Oskar Zięta. Będzie ją można oglądać do końca listopada
Rzeźba jest elementem wystawy czasowej „W głębi odbicia”. Polega ona na interwencji współczesnych obiektów użytkowych w historycznej przestrzeni Dworu Artusa i Domu Uphagena. W ramach wystawy goście będą mogli zobaczyć ponad 100 autorskich projektów Oskara Zięty w formie krzeseł, luster oraz innych form, które zestawiono z historycznymi eksponatami. Największą jest rzeźba Krakena, którą można zobaczyć w Wielkiej Hali Dworu Artusa.
Kraken to mityczny postrach marynarzy. Nowoczesną rzeźbę, olbrzymi eksperyment, przygotowaliśmy tak, by korespondowała z wystrojem miejsca, ale i Gdańska. To w Dworze Artusa spotykali się kupcy i dyplomaci, to tu opowiadano sobie przeróżne historie o morskich potworach i to na Długim Targu znajduje się Fontanna Neptuna, którego syn Tryton był opiekunem morskiego potwora. Mam nadzieję, że tak przygotowana i przemyślana interwencja w historię dwóch ciekawych oddziałów Muzeum Gdańska, stanie się jedną z letnich atrakcji turystycznych Gdańska – mówił Oskar Zięta na konferencji prasowej w Dworze Artusa.
Muzealnicy są opiekunami miejsc historycznych, ale niekiedy decydują się na eksperymenty, zwłaszcza takie, które mają na celu wzbudzenie w widzu refleksji nad naszą przeszłością i przyszłością. Dlatego podjęliśmy współpracę z Panem doktorem Oskarem Ziętą, upatrując w kontraście – minionego z nowoczesnym wywołania w widzu zaciekawienia, refleksji i emocji. Wystawa czasowa to również oferta skierowana do gdańszczanek i gdańszczan, by ponownie, na nowo, odkrywali własne dziedzictwo i historię w nowym kontekście – mówiła dr Ewa Szymańska, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska ds. merytorycznych
Z myślą o widzach, którzy chcą sami zwiedzić wystawę czasową w Domu Uphagena i Dworze Artusa, Muzeum Gdańska przygotowało specjalny bilet zniżkowy na zasadzie „dwa w cenie jednego”. Aby go otrzymać, wyłącznie w kasach oddziałów objętych wystawą czasową „W głębi odbicia”, należy odwiedzić stronę internetową Muzeum Gdańska i podczas zakupu biletu podać hasło wskazane w komunikacie poświęconym wystawie czasowej. Posiadacze Karty Mieszkańca mogą odwiedzić wystawę w ramach programu Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Wystawa czasowa zakończy się 28 listopada 2021 r.
Czytaj też: Sztuka | Kultura | Rzeźba | Kościół | Gdańsk | whiteMAD na Instagramie
źródło: Muzeum Gdańska