Lublin, zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay

Wielkie łapanie deszczówki w Lublinie. Dlaczego to takie ważne?

O tym, jak ważna jest woda przekonujemy się latem, kiedy wiele obszarów Polski dotyka problem suszy. Aby zapobiegać skutkom tego problemu miasta budują instalacje gromadzące wodę deszczową. W Lublinie trwa łapanie deszczówki, jest to możliwe dzięki dofinansowaniu na budowę specjalnych zbiorników.

W 2022 roku w Lublinie powstało kilkadziesiąt instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych. To najczęściej zbiorniki retencyjne ukryte pod ziemią lub mniejsze zbiorniki ustawione na powierzchni. W sumie na program przeznaczono 80 tysięcy złotych. Z tego budżetu dofinansowano zakup instalacji.

Zbieranie wody deszczowej ma wiele zalet. Odciąża system kanalizacyjny miasta, a zgromadzona woda może być wykorzystywana do podlewania roślin w suche dni.

Poza promowaniem picia wody z kranu, której jakość w Lublinie jest oceniana jako jedna z najlepszych w kraju, zachęcamy także do oszczędzania wody i wykorzystania wód deszczowych do celów gospodarczych. Realizowany od 2020 roku program „Złap deszczówkę” spotyka się co roku z dużym zainteresowaniem. W ramach ubiegłorocznej edycji powstały w Lublinie kolejne 33 zbiorniki naziemne, 9 podziemnych, 4 studnie chłonne, zrealizowano także modernizację oczka wodnego oraz wykonano punkt poboru wody wraz z siecią nawadniającą. Takie projekty dla gospodarstw domowych są bardzo ważne w kontekście obserwowanych zmian klimatycznych, dlatego w tym roku kontynuujemy realizację programu – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Zamek w Lublinie, zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pixabay

Realizację programu koordynuje Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej. W minionym roku urzędnicy zawarli 30 umów dotacyjnych i rozliczyli projekty 23 gospodarstw domowych. W sumie można liczyć na 5 tys. zł dotacji, maksymalnie 70 proc. kosztów inwestycji. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne – właściciele lub osoby posiadające inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych i nieruchomości położonych w granicach administracyjnych Lublina.

Nabór wniosków do tegorocznej edycji programu ruszy jeszcze w tym kwartale.

źródło: UM Lublin

Czytaj też: Lublin | Miasto | Ekologia | Zieleń | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie