Wieża widokowa „Pachołek” w Gdańsku po remoncie

Wzgórze Pachołek ma ponad 100 m n.p.m. i znajduje się w Gdańsku. Zbudowana na nim wieża widokowa oferuje atrakcyjny widok na miasto. Konstrukcja z lat 70. XX wieku została wyremontowana i otwarta dla gości.

Wieża widokowa „Pachołek” zbudowana została w 1975 roku. To stalowa konstrukcja, która ma 15 m wysokości. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się murowana wieża, którą zbudowano w 1882 roku. Pierwotna wieża została wyburzona 23 marca 1945 roku przez wycofujące się z Gdańska oddziały niemieckie.

O zakończeniu prac remontowych poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Podczas prac dokładnie odnowiono wieżę. Jej elementy zostały pokryte warstwą antykorozyjną, dzięki czemu przetrwa trudne warunki atmosferyczne. Z kolei na szczycie wieży zbudowano nową posadzkę pomostu widokowego oraz wymieniono stopnie schodów. Pojawiła się nowa balustrada, która jest wyższa od poprzedniej i ma teraz 1,3 m wysokości.

Prace poprzedziło dokładne czyszczenie konstrukcji, usunięcie ognisk korozji, zabezpieczenie węzłów i pokrycie wybranych elementów warstwami farb systemowych. Wieża zyskała ciemnozielony kolor, a dzięki zabezpieczeniom z powodzeniem będzie służyć mieszkańcom i turystom długie lata.


Wieża widokowa „Pachołek” zyskała też nowe otoczenie. U stóp wymieniono starą nawierzchnię – położóno tutaj płytki chodnikowe i zamontowano nową tablicę informacyjną. Koszt całości prac to 416 tys. zł.

fot. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Czytaj też: Gdańsk | Podróże | Ciekawostki | Miasto | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Tak wieża wyglądała PRZED remontem: