Wizualizacje z 2011 roku autorstwa Schmidt Hammer Lassen / materiały inwestora

Wieżowiec Ilmet zostanie wyburzony. Może tu powstać nawet 200 metrowy wieżowiec!

Ilmet zostanie wyburzony i to niebawem – tak zapowiadają przedstawiciele firmy Skanska, która jest właścicielem obiektu. Wysokościowiec, który stoi przy Rondzie ONZ, jest jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych obiektów w tej części miasta. Jego najbardziej rozpoznawalnym elementem jest obracające się logo firmy Mercedes, które na stałe wpisało się w panoramę ronda. Co powstanie w miejscu wieżowca Ilmet? Przeczytajcie! 

Ilmet powstał w latach 1995-1997 i oferuje blisko 20 000 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zwieńczony obracającym się logo wieżowiec już niebawem ma zostać rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowy obiekt, który będzie oferował więcej powierzchni użytkowej, a także będzie bardziej nowoczesny i funkcjonalny. Jak zapowiedzieli przedstawiciele Skanska w rozmowie z “Business Insider” rozbiórka wieżowca ma ruszyć niebawem. Budynek od kilku lat stoi pusty. Obecnie mieszkają tam uchodźcy z Ukrainy. Mieszkańcy stolicy po raz ostatni mogli zwiedzić wieżowiec w 2018 roku w ramach tzw. Nocy Wieżowców.

Ilmet zostanie wyburzony! W jego miejscu powstanie Warsaw One. 

Skanska nabywając wieżowiec Ilmet nabyła również prawa do projektu koncepcyjnego powstałego w 2011 roku. Ów projekt wieżowca o nazwie Warsaw One powstał w duńskiej pracowni architektonicznej Schmidt Hammer Lassen, która proponowała, aby w tym miejscu wybudować 188-metrowy wieżowiec, którego kształt nieco przypomina stojący nieopodal wieżowiec Q22. Powierzchnia użytkowa zakładana w koncepcji wynosi 78 000 mkw. Najprawdopodobniej ostateczny kształt wieżowca będzie inny niż na poniższych wizualizacjach, jednak projekt ten pokazuje skale zmian.

Warto bowiem zaznaczyć, ze miejscowy plan zagospodarowania pozwala na budowę w tym miejscu obiekt o wysokości przekraczającej 200 metrów. Jeśli inwestor planuje w pełni wykorzystać potencjał działki, możliwe, że Warsaw One, będzie jednym z najwyższych wieżowców w Warszawie. Przypomnijmy, że wieżowiec Ilmet ma 103 metry wysokości, zatem jest niemal dwukrotnie niższy niż planowany Warsaw One. Z niecierpliwością czekamy na potwierdzenie planów przez firmę Skanska, a także prezentację wizualizacji docelowego wieżowca.

Zgodnie z przewidywaniami obracające się logo bezpowrotnie zniknie z panoramy Ronda ONZ. Jesteśmy ciekawi, czy chcecie, by logo pozostało na wieżowcu. Dajcie znać w ankiecie!

Czy chcesz, aby obracające się logo pozostało przy Rondzie ONZ?

View Results

Loading ...

 Loading ...

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wieżowiec | Warszawa | whiteMAD na Instagramie  | Metamorfoza | Elewacja

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły