Wieżowiec od Zaha Hadid Architects z wiszącymi ogrodami

Projekt autorstwa pracowni Zaha Hadid Architects zrealizowany zostanie w mieście Shenzhen w Chinach. To supernowoczesny wieżowiec, który będzie jak wielka dzielnica.

W nowoczesnej architekturze tereny zielone zajmują dużą część projektu. Przykładem jest wieżowiec Tower C w Shenzhen Bay Super Headquaters Base, które stanie się centrum biznesowym obsługującym obszar Greater Bay w Guangdong, Hongkongu i Makau. Zadaniem architektów było zaprojektowanie gmachu o uniwersalnych funkcjach. Konieczne było uwzględnienie przestrzeni, w której organizować będzie można konferencje, wystawy i koncerty. Dużą część budynku zajmą mieszkania. Lokatorzy korzystać będą mogli z centrum transportowego oraz planowanych terenów zielonych.

Architekci planują tu stworzyć kilkupoziomowy park, który płynnie połączy się z sąsiednimi parkami i placami. Wieżowiec przypomina dwa budynki, które złączone razem otwierają się na mieszkańców w przyziemiu. To imponujący pomysł bo otwarta przestrzeń ma aż kilka kondygnacji.


Powstała przestrzeń publiczna ma symbolizować duże znaczenie miasta, które staje się globalnym centrum innowacji technologicznych. Dlatego budynek ma korzystać z nowoczesnych rozwiązań takich jak zbieranie i oczyszczanie deszczówki, zbieranie energii przez panele fotowoltaiczne, a nad odpowiednim stopniem oświetlenia pomieszczeń dbać będzie specjalne oprogramowanie.

Planowany wieżowiec będzie miał 400 metrów wysokości. Ma smukłą i nowoczesną sylwetkę. Elewację stanowić będą szklane, połyskujące panele.

Czytaj też: Wieżowiec | Urbanistyka | Szkło | Ciekawostki

źródło: Zaha Hadid Architects