Willa bliźniacza w Gdyni odzyska dawny blask. Trwa remont!

Trwają obecnie prace konserwatorskie przy kilkunastu zabytkach Gdyni, na które Rada Miasta Gdyni przyznała w czerwcu 2020 r. dotacje z budżetu Gminy Gdynia. Willa bliźniacza w Gdyni jest jednym z tych obiektów, które przejdą metamorfozę dzięki wsparciu władz miasta. Prace te pozwalają nie tylko poprawić stan techniczny i estetyczny naszych młodych zabytków, ale również umożliwiły dokonanie interesujących odkryć dotyczących pierwotnego wystroju budynków z lat 30. XX w. 

Willa bliźniacza w Gdyni przy ul. Korzeniowskiego 25A powstała w latach 1936-37 i jest wpisana indywidualnie do wojewódzkiego rejestru zabytków, jako wybitny w skali Polski przykład willi z lat 30. XX w. Przed wojną budynek należał do dwóch rodzin. W latach powojennych zostały w nim umieszczone m.in. mieszkania komunalne i przez lata ulegał stopniowej degradacji.

Widok willi z 1940 roku

Charakterystyczną cechą budynku są elewacje obłożone żółtymi, ceramicznymi płytkami. W latach 30. XX w. ten materiał wykończeniowy był bardzo ceniony, ale nie stosowano go zbyt często. W Gdyni takimi płytkami wykończono tylko dwie kamienice i trzy wille.

Obecnie trwają prace budowlane związane z remontem dachu i fundamentów. Ale najbardziej efektowne są prace restauratorskie przy elewacjach, polegające na wymianie i naprawie zniszczonych płytek ceramicznych.
W tym roku wykonywane są prace przy części elewacji od strony południowej i zachodniej. Po długich poszukiwaniach właścicielowi budynku udało się znaleźć cegielnię, która wykonała na zamówienie płytki na wzór oryginalnych, w kolorach żółtym i brązowym (na cokół).

Czytaj też: Zabytek | Dom jednorodzinny | Renowacja | Historia | Polska | Gdynia

źródło: gdynia.pl
Opracowanie tekstu: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków
Zdjęcia: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i Bartłomiej Ponikiewski