Willa Hel w Podkowie Leśnej została zabytkiem! [ZDJĘCIA]

Decyzję o wpisie do rejestru zabytków podjął Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Willa Hel zbudowana została w 1935 roku w Podkowie Leśnej.

Willa Hel położona jest przy ulicy Jana Pawła II 29. Do rejestru zabytków wpisano budynek oraz całą posesję. Willę wzniesiono w latach 1932-1935. Willa zaprojektowana została dla małżeństwa Chila i Sary Nissencweigów, przedsiębiorców z Pruszkowa.

Budynek powstał jako wielorodzinny. Na dwóch kondygnacjach urządzono łącznie cztery mieszkania o podobnym rozkładzie. Każde z mieszkań miało taras. Do ich wnętrz prowadzą dwie klatki schodowe. W latach 30. XX wieku mieszkał tu inżynier Julian Koźmiński.

Bryła budynku ma symetryczną formę. W elewacji frontowej warto zwrócić uwagę na półokrągły ryzalit z portykiem wejściowym i półkolistym tarasem. W wycofane części elewacji bocznych wkomponowano dwupoziomowy układ tarasów. Tarasy i balkony zachowały oryginalne ażurowe balustrady stalowe o rytmicznie powtarzającym się geometrycznym deseniu w formie zdwojonych rombów. Pierwotnie w budynku przewidziano cztery mieszkania usytuowane na dwóch poziomach – o zbliżonej powierzchni i dyspozycji pomieszczeń. W przednim trakcie znajdowała się strefa dzienna, w tylnym przypuszczalnie narożna sypialnia i sanitariaty oraz strefa służebna z kuchnią.


Dwie sprzężone klatki schodowe – frontowa i kuchenna – od poziomu półpiętra rozdziela przeszklona przegroda o zachowanej oryginalnej stolarce. Zachowały się ponadto oryginalne rozwiązania klatek schodowych, a także komplet oryginalnej stolarki drzwiowej – drzwi wejściowe, drzwi sieni oraz fornirowane drzwi do mieszkań, wraz z zespołem przedwojennych okuć i galanterii oraz nieliczne komponenty wyposażenia lokali. Cenny element zagospodarowania posesji stanowi oryginalne stalowe ogrodzenie frontowe z wkomponowaną w furtkę nazwą willi o prostym liternictwie.

Architektoniczne walory willi Hel manifestują się w zgeometryzowanym układzie uskokowo kształtowanej bryły i sposobie opracowania głównych elewacji z dominantami w postaci zaokrąglonych ryzalitów. Walory dokumentacyjne obiektu podnoszą także zachowane rozwiązania wykończeniowe wnętrz. W koncepcji architektonicznej Willi Hel uwidacznia się umiarkowany modernizm lat 30. XX w. łączący elementy stylu międzynarodowego z tradycyjnymi rozwiązaniami przestrzennymi budownictwa mieszkaniowego – tłumaczy prof. dr hab. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Czytaj też: Zabytek | Modernizm | Warszawa | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków