Willa Otto Haesslera

Willa Otto Haesslera w Łodzi jest jak nowa! Właśnie zakończył się remont

W Łodzi zakończył się remont budynku, w którym działa Ośrodek Kultury „Górna”, zabytkowa willa Otto Haesslera odzyskała swój historyczny wygląd.

Dom Kultury „Górna” w Łodzi znajduje się w budynku willi Otto Haesslera. W środku powstały nowoczesne sale edukacyjne, warsztatowe i zupełnie nowa przestrzeń wystawiennicza. Ośrodek wzbogacił się też o garderobę do przechowywania kostiumów i rekwizytów oraz szatnię. W piwnicach wykonano nowe posadzki, wyremontowano ściany i sufity. Powstała też nowa aranżacja pomieszczeń w poziomie piwnic.

Zakończył się długo oczekiwany remont placówki. Był to remont generalny. Dokonano kapitalnego remontu dachu, izolacji fundamentów, w całym obiekcie zamontowano instalację elektryczną i wentylacyjną. Ale to co najbardziej widoczne – to nowe przestrzenie do naszych działań. Teraz mamy możliwość zaproponować naszym odbiorcom zupełnie nową ofertę – dodaje Agata Dawidowicz, dyrektor DK „Górna”.

W podziemiach willi znajdzie się uniwersalna przestrzeń, która może działać jako klub. Będzie tutaj więc można wpaść na kawę lub drinka. Kiedy pojawi się taka potrzeba przestrzeń zmieni się w strefę do aktywizacji. Odbywać tam będą się zajęcia z teatru, tańca, muzyki i historii.

Willa zbudowana została w 1896 r. dla niemieckiego przedsiębiorcy Otto Haesslera i stanowiła część należącego do niego kompleksu fabrycznego. Willa oraz otaczający ją ogród są charakterystycznym przykładem łódzkiej rezydencji fabrykanckiej i świadectwem łódzkiej przeszłości industrialnej i włókienniczej. 

Tak budynek wyglądał w 2017 r. (zdjęcia Google):


Niemiecki przedsiębiorca dwa lata później wybudował w sąsiedztwie fabrykę, mieszkania dla majstrów, stajnię i wozownię. Dodatkowo w 1898 r. od strony ulicy Widzewskiej wzniósł kolejną willę otoczoną ogrodem, w której zamieszkał. Mieszkalny budynek zaprojektowany został w nieoczywistym dla Łodzi stylu charakterystycznym dla zabudowań w Alpach. Dom od frontu posiada strzelistą kopułę i spadzisty dach, dawniej były tu też przeszklone werandy oraz osobne wejścia dla służby. W ogrodzie utworzono staw, a na granicy działki przepływała, obecnie wyschnięta, rzeka Dąbrówka. Na początku XX wieku willa została rozbudowana o wschodnią część. Po II wojnie światowej rodzina Haesslerów wyjechała do Niemiec, a spadkobiercy zrezygnowali z roszczeń do nieruchomości, zastrzegając przeznaczenie willi na cele społeczne i kulturalne.

Czytaj więcej: Łódź | Zabytek | Renowacja | Metamorfoza

źródło: UM Łódź