ARCHITEKTURA

Willa Otto Haesslera w Łodzi jest jak nowa! Właśnie zakończył się remont

W Łodzi zakończył się remont budynku, w którym działa Ośrodek Kultury „Górna”, zabytkowa willa Otto Haesslera odzyskała swój historyczny wygląd.

Dom Kultury „Górna” w Łodzi znajduje się w budynku willi Otto Haesslera. W środku powstały nowoczesne sale edukacyjne, warsztatowe i zupełnie nowa przestrzeń wystawiennicza. Ośrodek wzbogacił się też o garderobę do przechowywania kostiumów i rekwizytów oraz szatnię. W piwnicach wykonano nowe posadzki, wyremontowano ściany i sufity. Powstała też nowa aranżacja pomieszczeń w poziomie piwnic.

Zakończył się długo oczekiwany remont placówki. Był to remont generalny. Dokonano kapitalnego remontu dachu, izolacji fundamentów, w całym obiekcie zamontowano instalację elektryczną i wentylacyjną. Ale to co najbardziej widoczne – to nowe przestrzenie do naszych działań. Teraz mamy możliwość zaproponować naszym odbiorcom zupełnie nową ofertę – dodaje Agata Dawidowicz, dyrektor DK „Górna”.

W podziemiach willi znajdzie się uniwersalna przestrzeń, która może działać jako klub. Będzie tutaj więc można wpaść na kawę lub drinka. Kiedy pojawi się taka potrzeba przestrzeń zmieni się w strefę do aktywizacji. Odbywać tam będą się zajęcia z teatru, tańca, muzyki i historii.

Willa zbudowana została w 1896 r. dla niemieckiego przedsiębiorcy Otto Haesslera i stanowiła część należącego do niego kompleksu fabrycznego. Willa oraz otaczający ją ogród są charakterystycznym przykładem łódzkiej rezydencji fabrykanckiej i świadectwem łódzkiej przeszłości industrialnej i włókienniczej. 

Tak budynek wyglądał w 2017 r. (zdjęcia Google):

Niemiecki przedsiębiorca dwa lata później wybudował w sąsiedztwie fabrykę, mieszkania dla majstrów, stajnię i wozownię. Dodatkowo w 1898 r. od strony ulicy Widzewskiej wzniósł kolejną willę otoczoną ogrodem, w której zamieszkał. Mieszkalny budynek zaprojektowany został w nieoczywistym dla Łodzi stylu charakterystycznym dla zabudowań w Alpach. Dom od frontu posiada strzelistą kopułę i spadzisty dach, dawniej były tu też przeszklone werandy oraz osobne wejścia dla służby. W ogrodzie utworzono staw, a na granicy działki przepływała, obecnie wyschnięta, rzeka Dąbrówka. Na początku XX wieku willa została rozbudowana o wschodnią część. Po II wojnie światowej rodzina Haesslerów wyjechała do Niemiec, a spadkobiercy zrezygnowali z roszczeń do nieruchomości, zastrzegając przeznaczenie willi na cele społeczne i kulturalne.

Czytaj więcej: Łódź | Zabytek | Renowacja | Metamorfoza

źródło: UM Łódź

Recent Posts

Stary dom na Żoliborzu zyskał nowe życie. Wnętrze robi wrażenie

W tak zaaranżowanej przestrzeni, aż chce się przebywać. Stary dom na Żoliborzu w Warszawie przeszedł…

18 maja 2024

Lodziarnia Los Lodos w Lublinie z nowym, słodkim wnętrzem

Lodziarnia Los Lodos znajduje się przy ulicy 1 Maja w Lublinie. Miejsce niedawno przeszło metamorfozę.…

18 maja 2024

Dominanta – osobliwa wieża widokowa z Gorzowa Wielkopolskiego

Dominanta to wieża widokowa na rondzie św. Jerzego w Gorzowie Wielkopolskim, która została wybudowana w…

17 maja 2024

Zbudowano ją w 1937 r. Willa Allora w Konstancinie-Jeziornie

Willa Allora znajduje się przy ulicy Uzdrowiskowej w Konstancinie-Jeziornie. Zbudowana została w latach 30. XX…

17 maja 2024

Gdzie kupić najwygodniejszy materac?

Indywidualnie dopasowany materac zapewni Ci pełen komfort podczas snu. Jednak znalezienie idealnego modelu wśród wielu…

17 maja 2024

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2023. Oto najlepsze realizacje!

Za nami szesnasta edycja Plebiscytu Polska Architektura XXL. Profesjonalne jury oraz publiczność wybrała swoich faworytów…

17 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej