Willa zatopiona w zieleni. Ma szklane ściany i genialny widok na okolicę

Budynek zaprojektowała czeska architektka Dagmar Štěpánová z pracowni formafatal. Willa zanurzona została w zieleni, która intensywnie rośnie na obrzeżach miasta Puntarenas w Kostaryce.

Jej budowa zakończyła się w 2022 r. Willę zaprojektowano z wykorzystaniem gliny, która pozyskana została z pobliskich wykopów. Surowiec został wykorzystany między innymi przy budowie ścian nośnych. Konstrukcję wspomagają stalowe belki, które podtrzymują betonową, monolityczną płytę stropową. W sumie na działce powstały dwa budynki, opisujemy pierwszy z nich.

Nietypowe ułożenie budynku sprawia wrażenie, jakby dom unosił się w powietrzu Dom jest niewielki, w sumie jego powierzchnia wynosi 90 m kw.

Chciałam zaprojektować domy zrównoważone o biofilnych wnętrzach, które będą miały przemyślane funkcje, a ich kształt będzie minimalistyczny – mówi Dagmar Štěpánová.

W efekcie powstał budynek z cienkimi liniami, który kontrastuje z bujną roślinnością. Ten zabieg okazał się strzałem w dziesiątkę. Willa doskonale koresponduje z otoczeniem.

Dom został zwrócony w stronę Oceanu Spokojnego. Jego mieszkańcy mogą się cieszyć panoramicznym widokiem i oglądać piękne zachody słońca. Wystrój wnętrza ma przywoływać na myśl energię yin. Willa jest połączona z oceanem i niebem, nie tylko wizualnie, ale i energetycznie. Mocnym punktem jest wybrana kolorystyka, czerwono-terakotowy kolor betonowej podłogi przenosi odcień miejscowej gleby do wnętrza budynku.


Kojące widoki na zieleń i ocean są możliwe dzięki budowie fasad ze szkła bezramowego. Profile części przesuwnych i pełnych fasad szklanych są zagłębione w rowki w betonowej płycie stropowej. W podobny sposób wykorzystano montaż szyn oświetlenia wewnętrznego oraz szyny łączącej moskitierą i zasłony wokół łóżka.

Co ciekawe, w przestrzeni nie ma drzwi poza wielkoformatowym przesuwnym panelem w części prysznicowej i toalety. Panel spełnia tu funkcję wieszaka ściennego z dużym lustrem. Meble w większości zostały wykonane na zamówienie. Z betonu wykonano tu biurko, zlewozmywak, półki, szafki nocne i ławę. Z kolei dodatki zostały sprowadzone z przeróżnych zakątków świata.

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com, projekt: formfatal (formafatal.cz)

Czytaj też: Apartament | Modernizm | Szkło  | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie