Wiwat kolory! Wnętrze domu z lat 70. w Warszawie po metamorfozie

Wnętrze domu zaprojektowały Anna Pydo i Justyna Szadkowska, które od kilkunastu lat tworzą własną pracownię architektoniczną Tatemono. Po zmianach miejsce wypełniły eleganckie materiały, meble vintage i odważne, kolorowe dodatki.

Budynek znajduje się w Warszawie na osiedlu Anin. Zbudowany został w 1970 roku i charakteryzuje się zwartą, modernistyczną bryłą, na której kształt wpływ miały też uwarunkowania powojennych wytycznych projektowych. Zanim wnętrze wypełniły oryginalne meble przestrzeń musiała zostać gruntownie wyremontowana. Bez ingerencji w powściągliwą formę budynku. Projektantki wypełniły wnętrze bielą, która ujednoliciła ściany elewacji. Odświeżono stolarkę okienną i drzwiową.

Okna od strony południowej powiększyłyśmy maksymalnie – stanowią teraz niemal całą szerokość pomieszczeń, co pozwoliło otworzyć się wnętrzu na zieleń i zatrzeć granicę między przestrzenią mieszkalną a ogrodem – mówią Anna Pydo i Justyna Szadkowska.

Podczas prac zachowano oryginalny układ wnętrz. Na przestrzeń składają się pokój dzienny, kuchnia, gabinet i łazienka na parterze oraz trzy sypialnie i łazienka na piętrze.

Bezpretensjonalna biel ścian i większości wykończeń jest tłem dla mebli i dodatków. Łazienki i podłogi komunikacji wyłożone zostały marmurem calacatta gold o różnym i bogatym użyleniu, co dało bezkompromisowy efekt, szczególnie w małych wnętrzach sanitarnych.

Większość mebli stanowią wyszukane kolekcjonerskie egzemplarze vintage – m.in: duńskie, skórzane fotele by Arne Norell, sideboard z manufaktury Bernhard Pedersen and Son, włoski stół z lat 80 tych ze szklanym blatem, przy którym stoją współczesne krzesła Etnicraft oraz dwa drewniane fotele vintage. Oświetlenie to m. in: lampy Flowerpot Vernera Pantona, wiszące lampy Semi zaprojektowane w 1968 roku przez Clausa Bonderupa i Torstena Thorupa.


Wnętrze domu wyróżnia też sztuka polskich artystek, w większości obrazy ukochanej przez właścicielkę malarki, Aleksandry Bujnowskiej oraz Agnieszki Zabrodzkiej i Dagmary Dziewiątkowskiej.

O architektach: Anna Pydo i Justyna Szadkowska od 2010 roku prowadzą pracownie architektoniczną Tatemono. Zajmują się kompleksowym opracowywaniem projektów architektonicznych różnej skali. Projektują budynki, wnętrza prywatne i komercyjne, meble i inne przedmioty użytkowe, jeden z nich został wyróżniony nagrodą Must Have na Łódź Design Festiwal. Współpraca z Piotrem Antonowem, projektantem graficznym i Franciszkiem Zakrzewskim, projektantem treści, zaowocowała powstaniem zespołu Tatemono_wystawy. Wspólnie zajmują się tworzeniem i projektowaniem wystaw.

fot. Oni Studio

źródło: Tatemono (www.tatemono.pl)

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Detal | Sztuka | Meble | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły