Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu już otwarte. W XIX w. działała tu powozownia

Zakończyła się budowa miejsca, które ma aktywizować mieszkańców. Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu powstało w wyremontowanym XIX-wiecznym budynku w oficynie na Przedmieściu Oławskim.

Budynek CAL znajduje się przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A. To miejsce spotkań dla dzieci, młodzieży, seniorów, lokalnych przedsiębiorców oraz NGO. Obiekt ma 1300 m kw. powierzchni i jest największym tego typu kompleksem we Wrocławiu. Urzędnicy chcą, aby odbywały się tutaj warsztaty, spotkania grup sąsiedzkich, seminaria i debaty, kluby dyskusyjne. Organizatorzy chcą zapraszać naukowców, przedsiębiorców i artystów, aby ci przybliżali swoją działalność mieszkańcom.

To, co zrobiono przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A, robi wrażenie. Trwający rok remont był pierwszym od zakończenia wojny. Zarząd Inwestycji Miejskich przebudował, rozbudował i wyremontował zabytkowy XIX-wieczny budynek w oficynie, w którym przed laty była stajnia i powozownia.

Teraz, nowy obiekt jest wyposażony m.in. w przestronny hol-galerię, salę do tańca na piętrze, dwie sale warsztatowe i zaplecze sanitarne. Cały obiekt jest podłączony do sieci ciepłowniczej. Wszystkie prace kosztowały blisko 7,5 mln zł, z czego ponad 2 mln zł to dofinansowanie z funduszy unijnych.


W ramach zagospodarowania terenu oficyny przy ul. Prądzyńskiego remontowi poddane zostały plenerowe schody, które będą pełnić funkcję widowni i tarasu. Pozwolą zamienić wewnętrzny dziedziniec w kino letnie oraz miejsce innych plenerowych aktywności. Atrakcyjnym elementem będzie także zielony dach, widoczny z okien sąsiednich kamienic. Po obu stronach budynku zachowano dawne komórki lokatorskie.

Więcej informacji na temat inwestycji we Wrocławiu znajdziesz tutaj.

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu źródło: UM Wrocław, fot. Jarek Ratajczak