Wrocław dba o podwórka. Tak przebudowano kolejne

We Wrocławiu od lat trwa projekt, dzięki któremu podwórka zyskują nowe życie. Zaniedbane miejsca stają się małymi skwerami, placami zabaw i integrują mieszkańców. Jedną z ostatnich jest metamorfoza podwórka przy ulicy bp. Tomasza Pierwszego.

Informację o zakończeniu prac podał Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. Z nowego podwórka cieszyć mogą się mieszkańcy budynków położonych u zbiegu ul. bp. Tomasza Pierwszego i pl. Staszica. Powstał tam plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią.

Wcześniej podwórko było szare, a jego głównym przeznaczeniem był parking dla aut. Teraz pojawiły się tutaj szerokie na blisko trzy metry urządzenie wielofunkcyjne, bujak, huśtawka, bliźniacze – przypominające dwa atomy urządzenia zabawowe służące do wspinania, piaskownica, a do tego ustawione w kilku miejscach długie na ponad dwa metry, nowoczesne betonowe ławki z drewnianym siedziskiem.

Elementy ustawiono na nawierzchni różnego typu. Podłoże wykonano z maty elastycznej, która amortyzuje upadki, piasek, żwir i kostkę. Cały teren zyskał nowe oświetlenie oraz ogrodzenie. Na podwórku ustawiono też ławki, z których mogą korzystać osoby starsze.


Dodatkowo przestrzeń uzupełniono o nasadzenia zieleni. Na podwórku pojawiło się sześć młodych drzew (trzy klony czerwone oraz tyle samo platanów), żywopłoty z suchodrzewu oraz zimozielonej laurowiśni wschodniej, która w przyszłości będzie naturalną barierą oddzielającą część mieszkalną od tej podwórkowej. Przy wjeździe na wnętrze od ul. bp. Tomasza I widoczne są dwa zieleńce zaprojektowane w stylu nowoczesnym, z roślin dostosowanych do warunków nasłonecznia i nawodnienia terenu (wzrastają tam kwitnące na niebiesko dąbrówki rozłogowe oraz funkie). Dalej zobaczyć można posadzone różnego gatunku trawy (miskanty, rozplenice, zabarwione na intensywny kolor mieczowate imperaty), przyjemnie pachnące i kwitnące na fioletowobiało konwaliki płaskopędowe oraz bluszcze i założone trawniki.

źródło: Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu

Czytaj też: Wrocław | Metamorfoza | Meble miejskie | Place, Skwery, Parki  | Dzieci | whiteMAD na Instagramie