mural z Adamem Mickiewiczem

Wrocław: odsłonięto antysmogowy mural z Adamem Mickiewiczem

Mural z Adamem Mickiewiczem odsłonięto na terenie Liceum Ogólnokształcącego nr III przy ulicy Składowej we Wrocławiu. Ścianę pokryto farbą, która oczyszcza powietrze.

Mural przypomina o tym, kto jest patronem szkoły. Obraz zajmuje powierzchnię o wielkości około 100 m kw. Malowidło powstało z okazji 75-lecia placówki. O wyglądzie muralu zdecydowali uczniowie. Samorząd uczniowski zorganizował konkurs na projekt, który w założeniu miał przedstawiać historię szkoły. Propozycje mogli przesyłać uczniowie oraz absolwenci III LO. Zwyciężył projekt absolwenta klasy architektonicznej Macieja Konopki.

Mural był moim największym dziełem i nie lada wyzwaniem. Na wykonanie planowaliśmy poświęcić około 10 dni, udało się w tydzień. Pracę zaczynaliśmy w nocy; musiało być ciemno, ponieważ użyliśmy projektora, który nanosił na ścianę czarne kontury. Następnie w ciągu dnia zaczęliśmy go wypełniać kolorami. Po 5 dniach mieliśmy już całość, jednak brakowało szczegółów i ostatnich ruchów pędzla. W ostatni dzień pokryliśmy całą ścianę warstwą lakieru, aby chronić przed wypływem środowiska zewnętrznego – opowiada Maciej Konopka.

Rozmiar obrazu to około 100 metrów kwadratowych. Mural został wykonany farbami pochłaniającymi smog, co jest istotne z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo boisk sportowych oraz gmachu szkoły, a także umiejscowienie ściany w zabytkowej dzielnicy Wrocławia, w której ciągle dominują stare kaflowe piece. Według zapewnień producenta 1 metr kwadratowy ściany pomalowanej farbą pochłania taką samą ilość smogu co jedno drzewo.


Biorąc pod uwagę, że mural ma 100 metrów kwadratowych, można powiedzieć, że posadziliśmy na ścianie mały las – podkreśla Maciej Konopka.

Mural przedstawia wizerunek Adama Mickiewicza, którzy składa palce. Za jego plecami widać dwa budynki szkolne, w których przez ostatnie lata działała szkoła. Dodatkowo w projekcie jest wiele wrocławskich akcentów jak mosty, które łączą dwa brzegi. Co ciekawe, swoją sylwetkę na muralu przedstawił też autor dzieła – można go dostrzec wśród grupy uczniów na moście.

Projekt udało się zrealizować przy finansowym wsparciu firmy Dom Development oraz Dom Construction.

Czytaj też: Murale | Wrocław | Sztuka | Kultura | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Wrocław, Dom Development

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły