Wrocław: zbudowali domek dla jeży. Pierwsi lokatorzy już są

Nowi lokatorzy to Maja, Gucio, Filip, Tekla i Aleksander. To dwumiesięczne jeże, które tydzień temu zamieszkały w leśnej części parku Tysiąclecia. Do swojej dyspozycji mają luksusowy domek, wodoodporny, wentylowany i dający schronienie przed innymi zwierzętami.

Wypuszczenie jeży do parku to efekt działań władz miasta Wrocław, które chcą zwiększyć bioróżnorodność w stolicy województwa. Akcję nadzorował Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Tauron Polska Energia. Jeże pochodzą z okolic Rybnika, gdzie zostały znalezione przez właściciela jednej z tamtejszych działek. Jeże miały wtedy zaledwie dwa tygodnie i były osłabione. Jeże zaliczyły więc pobyt w lecznicy i teraz po odzyskaniu sił wróciły na wolność.

W najbliższym czasie jeże będą jeszcze codziennie dokarmiane przez opiekunów, do czasu pełnego usamodzielnienia się. Domek, który otrzymały pozwala jeżom się schować, chroni je przed utratą ciepła oraz jest bardzo wytrzymały – wyliczył Piotr Gleńsk, opiekun i konstruktor domków dla jeży.

Tauron Polska Energia przeprowadziła już podobne akcje w kilku miastach w Polsce:

Kilka lat temu zapytaliśmy naszych pracowników, co chcieliby robić dla swoich lokalnych społeczności. Jednym z pomysłów było tworzenie domków dla jeży. Chcemy w ten sposób uwrażliwiać społeczeństwo na los tych zwierząt, które często cierpią przez wypadki komunikacyjne czy działalność człowieka. Wrocław to miasto spotkań, więc naturalnym było, że jeże muszą zawitać również tutaj – wyjaśnił Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.


Domek dla jeży postawiony został w leśnej części parku Tysiąclecia, z dala od ścieżek dla pieszych. To teren, na którym miasto prowadzi prace pielęgnacyjne w ograniczonym zakresie, dzięki temu cechuje go wysoka bioróżnorodność. Warto tutaj przypomnieć, że naturalnym schronieniem dla jeży są górki usypane z liści. W sezonie grabienia i sprzątania warto więc w naszych ogródkach czy na działkach zostawić trochę liści aż do wiosny.