Wszystkie arrasy króla

Wszystkie arrasy króla. Niesamowita kolekcja po 100 latach wróciła na Wawel!

Wszystkie arrasy króla, czyli prezentacja arrasów Zygmunta Augusta w komnatach wawelskich to jedyny pokaz całej kolekcji we wnętrzach, dla których zostały one utkane. Tło do prezentacji arrasów stanowią z jednej strony oryginalne, zabytkowe komnaty, a z drugiej wizualnie lekkie ażurowe konstrukcje z transparentną tkaniną, która wygasza tło, nie tłumiąc go całkowicie.

Inspiracją do kolorystyki wystawy były oryginalne kolory arrasów. W pierwszej części wystawy dominuje biel, która jest uzupełniona o nasycone kolory, na których prezentowane są arrasy. Natomiast w drugiej wykorzystana jest głęboka, ciemna, leśna zieleń, która idealnie pasuje do oryginalnych wnętrz. Kolor ten wyróżnia także elementy – etalaże, podpisy, siedziska, które przynależą do tej wystawy.

Sprawdź

W ramach wystawy przewidziane są trzy ścieżki zwiedzania oznaczone piktogramami utrzymanymi w stylu znaków tkackich: roślinna, historyczna i technologiczna. Dostosowane są one do różnych grup wiekowych.
Uzupełnieniem wystawy są materiały edukacyjne:

  • „Bestiariusz”: w niektórych komnatach można odnaleźć zwierzęta, które „wyszły”
    z arrasów. Ukrywają się na ścianach, etalażach, a jedno można znaleźć zaglądając
    w wizjer. Przygotowana została również karta pracy, która pomaga z znajdowaniu zwierząt i ma przewidziane dodatkowe zadania.
  • „Karta odkrywcy”:  w karcie znajdują się zadania i informacje historyczne.
    W przestrzeni wystawy rozmieszczone są paski, które po zebraniu i wpleceniu w ulotkę tworzą arras.
  • „Puzzle”: dwa zestawy puzzli przedstawiających arrasy.

Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku. Ewakuowane do Rumunii 18 września, kolejno do Francji i przez Anglię do Kanady. Wreszcie powróciły. Wszystkie zachowane w Polsce arrasy Zygmunta Augusta zobaczymy w Zamku Królewskim na Wawelu.

To jedyny w dziejach jagiellońskiej rezydencji pokaz całej zachowanej kolekcji we wnętrzach, dla których tapiserie zostały stworzone. Wystawa Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921 dostępna będzie dla zwiedzających od 18 marca do 31 października. Towarzyszą jej prace dwóch wybitnych współczesnych twórców: Mirosława Bałki i Marcina Maciejowskiego.

Ekspozycja wprowadza widza w atmosferę wnętrz zamkowych, odświętnie ozdobionych tapiseriami, jak to czyniono niegdyś na wyjątkowe okazje. Opowiada także o ogromnej pracy konserwatorów, zmagających się ze skutkami uszkodzeń i zniszczeń, które stały się udziałem arrasów w ciągu ich burzliwych dziejów. Od powrotu z Rosji w 1921 roku rozpoczął się bowiem wieloletni proces konserwacji tapiserii, który trwa do dziś.„To wielkie dzieło przede wszystkim wawelskich konserwatorów. W Sali Senatorskiej, gdzie pokazujemy arrasy herbowe, można obejrzeć też arras po niedawnej konserwacji. Do pewnego stopnia „odzyskał” on swą barwę, wyróżnia się na tle innych. Zdradzę, że na wystawie będzie można, dzięki pewnemu zabiegowi, zobaczyć oryginalną kolorystykę niektórych arrasów!” – mówi dr hab. Andrzej Betlej.

Koncepcja wystawy „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921”, zawarta w słowie – „powroty” jest jednak, jak podkreśla Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, zaskakująca i nieoczywista. W odwróconej narracji podążamy bowiem od współczesności przez kolejne powroty arrasów: 1961 i 1921 rok.

Więcej na temat wystawy dowiecie się na stonie Zamku Królewskiego na Wawelu klikając TUTAJ 

O autorach wystawy: 
Wzorro: „Jesteśmy studiem projektowym z Katowic założonym przez trójkę absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zajmujemy się projektowaniem ekspozycji muzealnych, zarówno w zakresie aranżacji przestrzeni, jak i oprawy graficznej. Stawiamy na kreatywne oraz funkcjonalne rozwiązania. Zależy nam, aby zwiedzający dobrze czuli się w przestrzeniach przez nas projektowanych oraz by przestrzeń była dostępna dla różnych odbiorców. Istotne jest dla nas aby środki wizualne odpowiednio dobrać do tematu. Nasi klienci:Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu,  Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Śląskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Zamek Cieszyn, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, Muzeum Miejskie w Tychach.” – czytamy na stronie Wzorro (www.wzorro.com)

Czytaj też: Architektura w Polsce | Kraków | Muzeum | Wydarzenia  | Ciekawostki | Wystawa

źródło: Wzorro (www.wzorro.com)
Insgaram: https://www.instagram.com/wzorrodesign/
Facebook: https://www.facebook.com/wzorrodesign
Autorzy: Marcin Krater, Natalia Jakóbiec, Katarzyna Pełka-Bura, Marta Żmija, Anna Dudziak, Marta Milej, Magdalena Szklarczyk-Kominko, Anna Kaleta, Oliwia Michniewska, Karolina Wiśniewska
Zdjęcia: Radosław Kaźmierczak
Rok: 2021