Wycinka drzew i krzewów objęła śródmieście Jarocina. Miasto tłumaczy, że było to konieczne, a w ramach prac rewitalizacyjnych pojawią się nowe, niestety dużo mniejsze drzewa.

O sprawie jako pierwszy napisał portal Jarocinska.pl. Na początku lutego ścięto drzewa rosnące przy ulicach Hallera i Paderewskiego. Wycinane są też drzewa na części ulicy Kasztanowej i Wrocławskiej.

Widok powycinanych drzew zaniepokoił mnie i mojego synka. Powiem szczerze, że nie tylko nas. Przechodzący tymi ulicami ludzie zatrzymywali się obok pni i zastanawiali się dlaczego drzewa nagle zostały wycięte? Domyślam się, że jest to związane z rewitalizacją jarocińskiego  Śródmieścia. Zastanawiam się czy nie dało się jakoś tych drzew ominąć? Rosły na tych ulicach już kilkanaście lat. Wpisały się w krajobraz tych ulic. Nagle zrobiło się pusto. Ubolewam, że w Jarocinie jest tak mało zieleni – czytamy opinię Kingi Lateckiej, ogrodniczki z Jarocina i dziennikarki, którą przytacza serwis Jarocinska.pl.

Zalet drzew w mieście jest mnóstwo. Oczyszczają powietrze, redukują skutki działania gazów cieplarnianych, często stanowią schronienie dla ptaków a mieszkańcom dają cień w upalne dni. Drzewa pozwalają też walczyć z tak zwanymi wyspami ciepła – mocno wybetonowane centra miast latem nagrzewają się niczym patelnie. Miasto obiecuje, że w miejscu wyciętych drzew pojawią się nowe. Jednak będzie musiało upłynąć wiele lat, zanim urosną i osiągną efektywność na podobnym poziomie co wycięte rośliny.

Po nagłośnieniu sprawy ratusz wydał komunikat, w którym próbuje uspokoić mieszkańców i tłumaczy przyczyny wycinki. Na stronie miasta komunikat opublikowano 5 lutego:

Prowadzona od wczoraj w centrum Jarocina wycinka drzew jest konieczna, aby prawidłowo przeprowadzić rewitalizację miasta. Uspokajamy, że ich usunięcie jest tylko chwilowe. Wraz z zakończeniem prac budowlano – montażowych, wykonaniem nowych nawierzchni drogowych i wyprowadzeniem z terenu budowy ciężkiego sprzętu, w Śródmieściu zostanie zagospodarowana nowa zieleń miejska, której będzie znacznie więcej.

W toku robót, konieczne było wycięcie 124. drzew i krzewów. Po zrealizowaniu prac budowlanych, w zamian posadzone zostanie 156 nowych o obwodzie minimalnym pnia na wysokości 100 cm wynoszącym 18 cm. Będą to drzewa z gatunku Lipy drobnolistnej, Klonu Polnego, Jesionu wyniosłego, Klonu pospolitego, Ambrowca balsamicznego, Platana klonolistnego – piszą w komunikacie urzędnicy.

Dalej ratusz zapowiada, że na rewitalizowanym terenie pojawi się blisko 4 tysiące nowych drzew i krzewów oraz około 6,7 tysięcy sztuk bylin oraz roślin cebulowych. To element dużego projektu, w ramach którego w centrum Jarocina przebudowany zostanie system kanalizacji sanitarnej oraz sieć wodociągowa. Dodatkowo pojawi się nowa nawierzchnia dróg, ścieżek rowerowych, chodników i miejsc parkingowych.

W miejscach, w których nie będzie można wprowadzić nowych nasadzeń do gruntu urzędnicy zapowiadają stawianie dużych donic. Wizualizacje koncepcyjne zamieściliśmy niżej.

Trzeba pamiętać też o tym, że istniejąca zieleń w centrum Jarocina nie była w najlepszym stanie. Wiele drzew posiadało liczne ubytki w pniach, rozwidlenia, niesymetryczne korony. Często systemy korzeniowe uszkadzają istniejące chodniki, elewacje budynków. Istnieje też prawdopodobieństwo, że lokalizacja sieci i przyłączy w pobliżu istniejących drzew, mogłaby spowodować uszkodzenie ich systemu korzeniowego – tłumaczą powody wycinki urzędnicy.

Zgadzacie się z takimi argumentami? Dajcie znać zostawiając komentarz.

Jeśli w swojej okolicy trafiliście na architektoniczne potworki nie czekajcie! Prześlijcie nam zdjęcia na grupie #ArchiAlert na Facebooku, a opiszemy najtrudniejsze przypadki. Grupę znajdziecie TUTAJ. Niech Polska staje się coraz piękniejsza, dzięki Wam i #ArchiAlert!

Czytaj też:  Archialert | Ciekawostki | Ekologia | Meble miejskie | Drzewa

źródło zdjęć: www.jarocinska.pl