ARCHITEKTURA

Wygląda jak statek. Fotopunkt Grobla w Szczecinie

O jego powstaniu zdecydowali mieszkańcy. Portowy Fotopunkt Grobla w Szczecinie został otwarty. To niewielka konstrukcja, której kształt przypomina statek. Mieszkańcom i turystom ma umożliwiać wykonywanie pamiątkowych zdjęć z jednostkami pływającymi w tle.

Stworzenie Fotopunktu jest elementem większego projektu, który zdobył przychylność mieszkańców w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Pomysł na jego powstanie pojawił się już w 2021 roku. Projekt “Polana rodzinna księżnej Dąbrówki i portowy fotopunkt Grobla” zakłada stworzenie atrakcyjnego miejsca wypoczynku z ławkami, huśtawkami, alejkami do spacerów i nową zielenią. Jego realizacja odbywa się na placu Koczego, na terenie osiedla administracyjnego Golęcino-Gocław.

Za realizację projektu odpowiada szczeciński Zakład Usług Komunalnych. Fotopunkt Grobla jest miejscem, które umożliwia mieszkańcom i turystom wykonanie pamiątkowej fotografii, na tle płynących po Odrze statków. Konstrukcję ulokowano tuż przy rzece, a jej “dziób” został wysunięty ku górze, przez co robiąc zdjęcie, można odnieść wrażenie, że jesteśmy na pokładzie pływającego statku.

Budowa konstrukcji kosztowała niecałe 150 tys. zł, prace wykonała firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Fotopunkt ma kształt łodzi, której burty wykonano ze stali kortenowskiej. Pokład “jednostki” zbudowany został z desek ryflowanych z drewna modyfikowanego termicznie. Całość postawiono na stalowej konstrukcji zabetonowanej w gruncie.

O odpowiednie tło do fotografii pomoże zadbać tablica z kodem QR, umieszczona „na pokładzie”, która odsyła do strony internetowej informującej o ruchach statków na Odrze: www.szczecinpilot.pl/RUCH.PHP. Przy ulicy Strzałowskiej stanął również znak informacyjny, kierujący do fotopunktu, nawiązujący wyglądem do całej instalacji – mówi Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

Pomysłodawcy stworzenia fotopunktu we wniosku do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego argumentowali, że ich celem jest stworzenie miejsca wypoczynku, rekreacji i spotkań integracyjnych dla wszystkich. Polana wyposażona w atrakcyjne meble miejskie i uporządkowane alejki ma zachęcić do odwiedzenia tej części miasta.

źródło: Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie, UM Szczecin (www.szczecin.eu)

Czytaj też: Szczecin | Miasto | Meble miejskie | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Pałacyk Sikorskiego – relikt dawnej zabudowy dzielnicy i siedziba Muzeum Woli

Pałacyk Sikorskiego, znany także jako pałacyk Bormana lub pałacyk Heurteuxa, to niewielki neorenesansowy budynek znajdujący…

14 maja 2024

Był brzydki baner, jest neon. Nowa witryna studia tańca

Nowa witryna studia tańca w Ostrowie Wielkopolskim powstała w ramach akcji "Szyld w dechę". To…

14 maja 2024

Frauenkirche w Dreźnie – zniszczenie i odbudowa jednej z najsłynniejszych europejskich świątyń

Kościół Mariacki w Dreźnie (niem. Frauenkirche) to barokowa luterańska świątynia znajdująca się na Neumarkt (pol.…

14 maja 2024

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej