Wykorzystał wosk pszczeli i miód. Artysta odtworzył popiersie Nefertiti

Nietypową rzeźbę wykonał Tomáš Libertíny. Artysta skorzystał z pomocy 60 tysięcy pszczół, które “rzeźbiły” popiersie Nefertiti prawie dwa lata.

Popiersie Nefertiti należy do najważniejszych przykładów sztuki starożytnej. Dzieło prawdopodobnie wykonał Totmes w 1345 roku p.n.e. Oryginalne popiersie znajduje się w zbiorach Muzeum Egipskiego w Berlinie. Jego nową wersję stworzył artysta Tomáš Libertíny. Pochodzący ze Słowacji artysta najpierw wykonał model 3D imitujący oryginalne popiersie, a następnie zaangażował 60 tysięcy pszczół, które pomogły dokończyć dzieło.

Nowe popiersie w 2019 roku zostało zaprezentowane gościom muzeum Kunsthal w Rotterdamie, którzy mogli na własne oczy przekonać się, jak wygląda proces tworzenia działa przez pszczoły. W tym czasie kolonia pszczół wypełniła stelaż stworzony na drukarce 3D powoli nadając rzeźbie docelowy kształt.

Artysta chce, aby jego rzeźba przetrwała długie lata. Wybór wosku pszczelego był tutaj celowym zabiegiem – wosk to jeden z najtrwalszych materiałów występujących w naturze.

popiersie Nefertiti


Ta rzeźba z łatwością przetrwa tysiące lat, jeśli będzie przechowywana w odpowiednim środowisku. Jestem podekscytowany tą dwoistością lub sprzecznością między kruchością a trwałością – powiedział Tomáš Libertíny dziennikarzom serwisu My Modern Met.

W podobny sposób artysta odtwarza inne przedmioty. Rzeźbę można oglądać do 31 stycznia w Rademakers Gallery w Amsterdamie.

Czytaj też: Ciekawostki | Kultura | Sztuka | Rzeźba

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Tomáš Libertíny (@tomaslibertiny)

źródło: tomaslibertiny.com