Wymyśliła, jak najlepiej wykorzystać wełnę z liści ananasa. Jest w 100 proc. biodegradowalna

To wegańska alternatywa dla innych materiałów do szycia ubrań. Nathalie Spencer opracowała sposób przetwarzania liści ananasa w taki sposób, aby uzyskać organiczną wełnę.

Nathalie Spencer to mieszkająca w Londynie projektantka. W ramach swojej pracy dyplomowej (Nathalie studiowała na Uniwersytecie Central Saint Martins) przygotowała projekt wełny powstałej z liści ananasa. Co ciekawe, do stworzenia materiału projektantka odwiedzała targowiska i markety, gdzie zbierała wyrzucone liście ananasa. Część surowca zdobyła odwiedzając bary sokowe zlokalizowane w stolicy Wielkiej Brytanii. Liście zamiast trafić na śmietnik zmieniły swoją formę i posłużyły projektantce do stworzenia tkanin.

Wprawdzie włókniste właściwości liści ananasa znane są od lat, to dopiero teraz materiał ma szansę na popularyzację. Wełna „Re Crafted” jest niezwykle plastyczna. Można z niej uszyć ubrania, poszewki i narzuty. Po zabrudzeniu lub zniszczeniu taką rzecz wystarczy po prostu wyrzucić do kosza, a ten błyskawicznie ulegnie rozłożeniu.


Projekt Nathalie Spencer ma pomóc przemysłowi odzieżowemu na szybsze wprowadzanie zmian i przystosowanie biznesu do wyzwań, jakie stawia przed nami zmieniający się klimat. Sięganie po innowacyjne materiały pozwoli dbać o środowisko i żyć w zgodzie z naturą. Póki co wełna brytyjskiej projektantki jest w fazie prototypowej i nie powstała z niej jeszcze żadna kolekcja. Nie możemy się jednak doczekać, aż po materiał wymyślony przez Nathalie sięgnie któraś z dużych sieci odzieżowych, traktując wełnę z liści ananasa jako dobrą alternatywę dla innych, popularnych tkanin.

fot. Tom Mannion, źródło: nathaliespencer.co.uk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły