Znaczna część frontowej i bocznej ściany ryzalitu oraz wieżyczka uległy zawaleniu. Do tej niebezpiecznej sytuacji doszło w Pałacu Dąmbskich w Wojniczu. Budynek przechodzi właśnie renowację, która z uwagi na jego wiek, nie jest łatwą inwestycją. Burmistrz Wojnicza zapewnia jednak, że nie spowolni to prac budowlanych.
„Możliwym czynnikiem wywołującym osunięcie się ziemi pod pałacem w Wojniczu jest grząski teren, na którym budynek został postawiony. Budynek zawsze był otoczony wodą. W piwnicach nigdy nie było suchej ziemi. Brakowało mu odpowiedniego systemu odwadniającego, który odprowadzałby nadmiar wody. Dopiero gdy odkopaliśmy teren, wzmocniliśmy fundamenty betonem i zaczęliśmy układać rury do odwodnienia, doszło do awarii” – mówi burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk. „Nie jest to katastrofa budowlana, nic się nikomu nie stało. Mamy ten termin tak długi, że uda nam się zrealizować tę część i nieprawdą jest, że nastąpiło to z pośpiechu czy ktoś coś zaniedbał. Nie. Przy starych budowlach tak się po prostu dzieje” – dodaje.
Pałac przed remontem. Źródło: Wikimedia Commons, DentArt, CC BY-SA 4.0
Pałac Dąmbskich w Wojniczu został zbudowany w 1876 roku z inicjatywy Władysława Dąmbskiego. Budowlę w stylu angielskiego neogotyku zaprojektował Karol Polityński. Dookoła pałacu rozciąga się park dworski. Pałac wraz z założeniem parkowym, kordegardą z 1874 roku, znajdującą się parku willą z lat 1922–1924 i ogrodowym zegarem słonecznym wpisany jest do rejestru zabytków województwa małopolskiego.
Po śmierci Władysława Dąmbskiego (w 1877 roku) pałac odziedziczyła pochodząca z rodziny Jordanów żona. W 1934 roku, po bankructwie Jordanów, pałac znalazł się pod zarządem starostwa brzeskiego. Od 1936 roku funkcjonowała w nim szkoła rolnicza. Szkoła mieściła się w nim również po II wojnie światowej, do 1962 roku. Później w pałacu znajdował się internat żeński oraz przedszkole. W latach 90. XX wieku został opuszczony.
Pałac przed i podczas remontu. Źródło: Wikimedia Commons, DentArt, CC BY-SA 4.0
Zaniedbany, popadający w ruinę pałac w 2011 roku stał się własnością gminy Wojnicz. W 2022 roku rozpoczął się kompleksowy remont zabytku. Aby przywrócić dawny blask Pałacu Dąmbskich i otaczającego go terenu, potrzeba ogromnych nakładów finansowych. Według ostrożnych kalkulacji urzędników z Wojnicza, koszt remontu może wynieść nawet 30 milionów złotych. Po ukończeniu całości remontu budynek będzie służył m.in. jako pałac ślubów czy miejsce na wystawy, konferencje i szkolenia. Ale najpierw trzeba naprawić to, co uległo zniszczeniu. Nadzór budowlany, konserwator zabytków, inwestor i wykonawca zadecydują, jakie prace należy wykonać w pierwszej kolejności.
Źródło: miastoiludzie.pl, tarnowska.tv, wojnicz.pl
Zobacz też: Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Wille i rezydencje | Kultura
Wypadek na placu budowy! Runął fragment pałacu w Wojniczu.