Wystartuje z Ustki. Polska rakieta poleci w kosmos!

Polska rakieta w kosmosie? To już nie są marzenia naukowców, ale rzeczywistość. Polska firma SpaceForest opracowała rakietę o nazwie Perun. To największy tego typu obiekt, jaki kiedykolwiek został zbudowany w Polsce.

Rakieta Perun to bezzałogowy obiekt, który jest największą rakietą suborbitalną w historii Polski. W pierwszej fazie jeszcze w tym miesiącu rakieta ma osiągnąć wysokość 50 kilometrów. Inżynierowie planują, że wystrzelona zostanie z Ustki. Będzie to próba generalna przed planowanym lotem kosmicznym najbliższej jesieni.

Projekt rakiety Perun powstał w ramach projektu SIR (Suborbital Inexpensive Rocket) czyli niedrogiej rakiety suborbitalnej. Zadaniem projektu jest opracowanie rakiety, która będzie mogła wynieść ładunek o masie co najmniej 50 kg na wysokość powyżej 100 km. Jest to umowna granica kosmosu, zwana linią Karmana.

Jest to dla nas wielkość symboliczna, pewna miara, która pozwoli oznaczyć wymiernie cel projektu. W rzeczywistości jednak głównym celem jest stworzenie przez kilka minut warunków mikro-grawitacji, czyli warunków jak najbardziej zbliżonych do stanu nieważkości – informuje SpaceForest.

Takie warunki możliwe są do osiągnięcia już chwilę po tym, gdy przestaną pracować silniki rakiety podczas wznoszenia oraz trwać do momentu otwarcia spadochronów podczas jej opadania.

Gdy inżynierowie wyślą w takiej rakiecie w zamkniętej komorze ładunek, na przykład jakieś urządzenie czy mini laboratorium do przeprowadzenia eksperymentu to okaże się, że przez pewien czas na taki ładunek nie działają bezpośrednio żadne siły zewnętrzne i znajduje się w stanie porównywalnym do tego, który obserwujemy np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W przypadku rakiety PERUN taki stan ma trwać nawet 5 minut, a jest to wystarczająca ilość czasu na przetestowanie różnego rodzaju zjawisk. Przy nieporównywalnie niższych kosztach takiej operacji. Rakieta ma wynieść ładunek na wysokość ponad 100 km i przede wszystkim w całości powrócić. Rakieta PERUN projektowana jest jako rakieta wielokrotnego użytku. I to nie tylko po to, aby odzyskać ładunek, ale także część napędową i cały korpus.

Silnik nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, nie będzie więc zaśmiecać środowiska – rakiety, które najczęściej powracają na ziemię, lądują w morzu. W latach 2021 i 2022 integrowane były poszczególne podsystemy rakiety i testowana jednostka napędowa SF1000, czyli budowana była ostateczna wersja rakiety, gotowej do lotu w kosmos do końca roku 2023.

Osiągnęliśmy już to, że jesteśmy twórcami największej w historii polskiej rakiety, która została wystrzelona i co więcej, została w całości odzyskana i jest gotowa do kolejnego lotu. Chcemy jednak stać się pierwszą w historii prywatną polską firmą, która regularnie wysyła rakiety w kosmos i jest w stanie konkurować z firmami zagranicznymi – wyjaśnia SpaceForest.

W styczniu 2020 roku PERUN odbył już swój pierwszy lot testowy na poligonie w Drawsku Pomorskim osiągając wysokość 10 km, wystarczającą do przeprowadzenia szeregu testów podsystemów rakiety oraz kilku zjawisk, które zachodzą podczas lotów naddźwiękowych.

źródło: SpaceForest (spaceforest.pl)

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Polscy projektanci | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie