DESIGN

Wystawa “Empatia, teraz!”, czyli jak projektanci walczą z problemami świata

Wystawa jest odpowiedzią na współczesne problemy społeczne i dowodzi, jak dzięki dobrze zaprojektowanym przedmiotom można pomóc naprawić świat.

Wśród prezentowanych na wystawie przedmiotów znaleźć można między innymi mikro kuchnię od IKEA, którą można zmieścić nawet na najmniejszej przestrzeni, czy aluminiową skrzynkę z akcesoriami edukacyjnymi, która pozwala szybko zastąpić zniszczone w konfliktach szkoły.

Design empatyczny jest słusznie uznawany za jedną z najważniejszych współczesnych dziedzin projektowych i nie tylko. Umiejętność obserwacji konsumentów i spoglądania na świat z ich perspektywy pozwala tworzyć produkty lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników, a zatem takie, które mają większe szanse na sukces rynkowy. Podobne metody zaczęły być wykorzystywane także w wielu innych branżach, m.in. w doradztwie korporacyjnym czy przy projektowaniu bardziej przystępnych usług finansowych. Zadaniem szeroko pojętego designu empatycznego nie powinno być jednak tylko zaspokajanie potrzeb uprzywilejowanych grup społecznych i generowanie zysków dla firm.

Chcąc stawić czoła największym wyzwaniom współczesności, powinniśmy wrócić do korzeni empatii. U jej podstaw leży bowiem zdolność współodczuwania i wczuwania się w perspektywę  innych ludzi, także tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Wystawa „Empatia, teraz!” dowodzi, że ta umiejętność może pomóc w tworzeniu lepszych rozwiązań dla ponad 65 mln zmuszonych do opuszczenia swoich domów migrantów i uchodźców, których jest obecnie więcej niż po II wojnie światowej. Wystawa pozwala również przyjrzeć się problemom poszkodowanych przez katastrofy naturalne, których liczba w 2016 roku przekroczyła 550 mln i prawdopodobnie będzie nadal rosła w wyniku postępujących zmian klimatycznych. Ważna jest także kwestia milionów mieszkańców miast, którzy ze względu na rosnące ceny nieruchomości mają coraz większe problemy ze znalezieniem lokum pozwalającego na godne życie.

Zróżnicowane projekty z dziedziny designu, architektury, technologii oraz usług zaprezentowane na wystawie mają zachęcić odwiedzających do samodzielnego angażowania się w inicjatywy rozwijające empatię. To bardzo ważne, szczególnie w dobie kryzysu postaw empatycznych, na którym kapitał polityczny zbijają populiści cynicznie wykorzystujący międzynarodowe problemy.

Kurator: Michał Bachowski
Projektantka wystawy: Agata Nowak
Projektant identyfikacji wizualnej: Danil Daneliuk

Pierwsza odsłona wystawy odbyła się podczas Gdynia Design Days 2018. Obecnie można ją zobaczyć we Wrocławiu. Link do wydarzenia na Facebooku jest tutaj.

Empatia, teraz!
Design empatyczny kontra największe errory współczesnego świata.

3.08 – 6.10.2018
wernisaż: piątek, 3.08.2018, godz. 19:00

galeria Dizajn BWA Wrocławiu
ul. Świdnicka 2-4

Składane lampki solarne zainspirowane techniką origami, które można łatwo dostarczyć wszędzie tam, gdzie pojawiły się problemy z elektrycznością.
Strefy prywatności z tekturowych tub obwieszonych tkaniną stosowane tam, gdzie w wyniku kryzysów humanitarnych tymczasowo mieszkają duże grupy ludzi.
Zegar domowy wyposażony w zestaw ratunkowy pomocny w czasie katastrof naturalnych.
Zegar domowy wyposażony w zestaw ratunkowy pomocny w czasie katastrof naturalnych.
Folia termiczna używana w kosmosie, która stała się symbolem ratowania uchodźców i migrantów przepływających przez Morze Śródziemne.
Słownik obrazkowy pozwalający przełamywać bariery językowe uchodźcom i tym, którzy chcą się z nimi porozumieć.
Kurtka wyposażona w śpiwór, która zapewnia bezdomnym i innym potrzebującym ciepło oraz ochronę przed ciężkimi warunkami atmosferycznymi.
IKEA SUNNERSTA - minikuchnia, którą można zaaranżować nawet w najmniejszym wnętrzu.
Eve Sleep - marka sprzedająca materace przez internet, która przekazuje swoje produkty domom dziecka i ośrodkom opieki nad bezdomnymi.

Zdjęcia z wystawy:

zdjęcia: Danil Daneliuk

Recent Posts

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie.

To 75-metrowe mieszkanie na warszawskim Bemowie jest oazą spokoju. Przestrzeń jest harmonijna, dobrze przemyślana, tworzy…

10 maja 2024

W Ostrowie Wielkopolskim poprawiają szyldy. Na koszt miasta

W Ostrowie Wielkopolskim realizowany jest program, w ramach którego szyldy wybranych sklepów zyskują nowe oblicze.…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej