Wystawa rzeźb w Stoczni Gdańskiej. „Wygląda, jak inwazja z przyszłości” 

Stocznia Gdańska to miejsce wyjątkowe nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy. Postindustrialne tereny, w których dawniej tętniło stoczniowe życie od niedawna jest jednym z ulubionych miejsc, do których udają się gdańszczanie. Niesamowitego uroku kompleksowi dodaje obiekt Mleczny Piotr – miejsce, które stało się bijącym sercem gdańskich artystów. To właśnie tam powstała wystawa rzeźb w Stoczni Gdańskiej. 

Mleczny Piotr to ostatni budynek położony na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej, należącej obecnie do belgijskiej spółki Edonia. Obecnie Mleczny Piotr jest miejscem, w którym prężnie działa gdańska bohema artystyczna. To właśnie tutaj przeniosła swoje pracownie słynąca z niekomercyjnych wystaw i koncertów spółdzielnia artystów WL4, działająca wcześniej przy ul. Wiosny Ludów 4  Założycielem grupy WL4 jest Czesław Podleśny – rzeźbiarz, malarz i rysownik, który przeniósł się na Pomorze ze Śląska


To właśnie Czesław Podleśny jest autorem cyklu rzeźb pod tytułem „Rozbitkowie” i „Pakerzy”, które stanęły na dawnej pochylni Wydziału Kadłubowego K-2. Zimne sylwetki “zlepione” z różnych części (maszyna do pisania, fragmenty instalacji elektrycznych, lampy, koła, wiatraki czy sprężyny) “wychodzą” z kanału portowego i zdają się zmierzać w kierunku miasta. Wygląda to jak inwazja. Całość przywołuje pytania o kształt i kierunek, w którym zmierza nasza przemysłowa cywilizacja.

Zobacz również: Gdańsk | Gdynia | Sopot | Urbanistyka | Rzeźba

Wystawa rzeźb w Stoczni Gdańskiej

źródło: Gdansk.pl / Marek Wałuszko

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły