fot. Rafał Ciemny

Wystawa “Zieta Ilustrowany”. Czyli o liniach, designie i emocjach

„Wierzymy, że ilustracje mają duszę. Skrywają w sobie wielowątkowe i wielowymiarowe opowieści o liniach, kolorach i emocjach”. W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie trwa wystawa “Zieta Ilustrowany”, podczas której prezentowane są dzieła młodych artystów. Na grafikach zaprezentowane zostały kultowe obiekty Oskara Zięty.

W Zieta Studio sztuka, design, inżynieria i technologia łączą się każdego dnia. W tej interdyscyplinarności nacisk położony jest na potrzebę promowania jakości i wielkości polskich twórców. Dlatego powstał projekt Zieta Ilustrowany, którego celem jest wspieranie młodych artystów, łączenie dyscyplin i wspólne opowiadanie o pasji tworzenia.

Nowy koncept wystawienniczy obejmuje serię limitowanych grafik, które prezentują ikoniczne obiekty Oskara Zięty oczami jednych z najbardziej cenionych polskich ilustratorów, takich jak: Karol Banach, Edgar Bąk, Katarzyna Bogucka, Ola Dobrzyńska, Iza Dudzik, Kuba Ferenc, Joanna Gniady, Malwina Hajduk, Ada Jarzębowska, Jakub Kamiński, Agata Królak, Paweł Mildner, Marian Misiak, Anna Niemierko, Maciej Polak, Paweł Smardzewski, Paweł Szlotawa, Asia Wójtowicz. 

Wyjątkowym rozszerzeniem wystawy bedą prace Poli Dwurnik, która jako pierwsza stworzyła ilustrowaną opowieść o stołku PLOPP pt. Zloty deszcz oraz w międzynarodowej sławy ilustrator Jeames Jean, który swoje prace wygrawerował na lustrach i bolidach Zieta Studio.

Zieta Ilustrowany, na początku kwietnia zagościł w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. 

Deformowane w stali obiekty Oskara Zięty zostały poddane indywidualnym, ekspresyjnym interpretacjom. Ilustracje, wydrukowane na dużych formatach, zestawiono z obiektem ilustrowanym i prezentowanym w czystym, oddychającym koncepcie stworzonym przez  uniwersalny i ekologiczny system wystawienniczy beMatrix Poland i Wise Expo.

fot. Rafał Ciemny

Artystyczne doświadczenie jest też okraszone ekspozytorami multimedialnymi. Część ilustracji prezentowana jest na telewizorach Samsung –  The Frame, które dzięki wysokiej rozdzielczości i efektowi matowej powierzchni doskonale nadają się do nowej koncepcji prezentowania sztuki. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wystawy.

ZIETA ILUSTROWANY

Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Sala im. Wandy Telakowskiej

Świętojerska 5/7, 00-236 Warszawa

Ekspozycja czasowa:  04/04 – 10/05.2024

Wystawa czynna od pon. do pt. w godz.: 8:30 – 16:30

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Kultura | Podróże | Wydarzenia  | Ciekawostki | Warszawa | whiteMAD na Instagramie