Dwór Uphagena
Budynek w przyszłości

XIX-wieczny Dwór Uphagena przejdzie remont. Gdański zabytek znów będzie gościł młode pary

Właśnie rusza nowa modernizacyjna inwestycja Gdańskich Nieruchomości. XIX-wieczny Dwór Uphagena przy al. Grunwaldzkiej 5 we Wrzeszczu stanie się ozdobą okolicy. Obecny budynek, znany jako Mon Plaisir, powstał w 1814 roku. Przez lata przeszedł wiele zmian, zachowując jednak swój wyjątkowy urok. W latach 1976-2001 pełnił funkcję Pałacu Ślubów, a obecnie mieści się tutaj Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Wartość inwestycji szacuje sie na ponad 3 miliony złotych.

Pierwszy dwór istniał już w II poł. XVIII wieku lecz został zniszczony. Pod koniec XVIII stulecia majątek nabył Jan Uphagen, którego własnością były rozległe tereny po obu stronach obecnej Al. Grunwaldzkiej. W obszarze tego rozległego majątku urządzono park, a w 1814 r. wybudowano obecny dwór, który nazywano z francuskiego Mon Plaisir (pol. cała przyjemność po mojej stronie). W 1802 roku zmarł właściciel dworu i dworskich posiadłości. Zgodnie z testamentowym zapisem majątek przejął Johann Carl Ernest, bratanek zmarłego.

Dwór Uphagena – widok fasady ok. 1910 r. Fot. Muzeum Polski

Dwór Uphagena


Do 1945 roku pozostawał w rękach prywatnych i nie został zniszczony podczas działań wojennych. Po II wojnie światowej budynek przejęły władze państwowe. Następnie służył przez pewien czas jako siedziba konsulatu Szwecji. W 1973 r. obiekt wpisano do wojewódzkiego rejestru zabytków. W latach 1976-2001 w zabytkowych wnętrzach zawierano cywilne małżeństwa, stąd nazwa „Pałac Ślubów”, którą zabytek jest niekiedy określany.

Dwór Uphagena
Obiekt obecnie

Przez ostatnie 20 lat w budynku swoją siedzibę miało Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych. Planowane zakończenie inwestycji to IV kwartał 2024 r. Po remoncie fundacja dalej będzie użytkować obiekt, ale znajdzie się w nim też ponownie miejsce na uroczystości ślubne. Zakres prac budowlanych obejmie renowację oraz konserwację zabytkowych i oryginalnych elementów, ale również wymianę niektórych instalacji i przebudowę części pomieszczeń, aby stały się bardziej funkcjonalne i przystosowane do nowych funkcji.

Wykonawcą prac remontowych w Dworze Uphagena jest wyłoniona w przetargu Gdańskich Nieruchomości firma Wezambud ze Żnina.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości, gdansk.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk |whiteMAD na Instagramie