Z jakiego komputera i z jakich narzędzi powinien korzystać projektant? Podpowiadamy!

Czy każdy twórca używa takich samych narzędzi? Oczywiście, że nie i to samo dotyczy doboru odpowiedniego komputera do pracy.

Uniwersalne narzędzia sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Jednak, gdy jesteśmy specjalistami w jakiejś dziedzinie, to dedykowany sprzęt da nam znacznie bardziej wymierne efekty. Uważasz się za profesjonalistę? Musisz używać efektywnych akcesoriów. Więc jeżeli twoim podstawowym narzędziem pracy jest komputer, warto dobrać go odpowiednio do swoich celów.

Elektronicznych maszyn liczących używamy już od kilkudziesięciu lat. Doszliśmy do etapu, gdy nie wystarczy po prostu nowszy i szybszy model, aby pracować sprawniej. Ilość zadań, przy wykonywaniu których używamy komputera jest olbrzymia. Wiele z nich to bardzo specjalistyczne zajęcia. Tylko z odpowiednio dobranymi komponentami komputera można liczyć na najwyższą wydajność.

Przyjrzyjmy się jednemu z najważniejszych elementów komputera – karcie graficznej. Do niedawna wielu użytkowników nie zastanawiało się głębiej co ona potrafi oprócz wyświetlania obrazu na monitorze. A obecnie może wykonywać wiele, również nieoczywistych, zadań:

  • Przede wszystkim jest najważniejszym komponentem w komputerze do gier. Odpowiada za generowanie realistycznego obrazu.
  • To także efektywny akcelerator kreatywnych aplikacji. Odpowiednio zoptymalizowane programy są w stanie działać wielokrotnie szybciej.
  • Jest wspieranym przez sztuczną inteligencję towarzyszem telekonferencji usuwającym w czasie rzeczywistym niechciane odgłosy otoczenia.
  • Umożliwia podłączenie do komputera więcej niż jednego monitora.
  • To nieodzowny element wykorzystywany do tworzenia środowiska wirtualnej rzeczywistości.

Powyższe przykłady dotyczą wyłącznie jednego podzespołu komputera – karty graficznej. Fakt, jest to najbardziej spektakularny element, o bardzo dużych możliwościach. Jednak to tylko pokazuje jak wiele nowych zastosowań mają współczesne komputery. I dlaczego właściwe spersonalizowanie całej jednostki da znacznie lepsze wyniki niż kupno pierwszej lepszej konfiguracji z półki.


Oczywiście w tym momencie pojawia się pytanie – czy właściwy dobór podzespołów nie przekracza wiedzy przeciętnego nabywcy. Twórcy aplikacji nierzadko nie znają się na sprzęcie – oni go używają, a nie budują. To tak samo jak doskonały kierowca nie musi być sprawnym mechanikiem. Zbyt duży stopień złożoności zadania jakim jest odpowiednie dobranie komponentów sprawia, że część użytkowników łakomym okiem spogląda na ekosystem Apple. Mniej wariantów sprzętu, arbitralne podejmowanie decyzji za użytkownika, centralny nadzór nad całym środowiskiem pracy. Wydaje się, że w rozproszonym ekosystemie pecetów jest to nie do powtórzenia. A może jednak jest?

Trudnego zadania częściowego uporządkowania rynku, aby ułatwić wybór twórcom podjęła się firma NVIDIA. Stworzyła certyfikat NVIDIA Studio, który jest informacją dla nabywcy, że ma do czynienia z laptopem lub komputerem stacjonarnym wysokiej klasy, spełniającym określone standardy. Dysponuje możliwościami, które predysponują go do profesjonalnych zastosowań. Z takim sprzętem użytkownik może zyskać swobodę realizacji nawet najbardziej ambitnych projektów.

W przypadku maszyn z certyfikatem Studio większość rozwiązań to laptopy. Ale z dobrodziejstw platformy Studio mogą korzystać wszyscy użytkownicy kart graficznych NVIDIA GeForce lub Quadro w pecetach. Wystarczy zainstalować dedykowane sterowniki. Są one optymalizowane pod kątem najwyższej stabilności działania oraz najlepszej wydajności w wielu kreatywnych aplikacjach. Ich lista cały czas się powiększa. To, czy program z którego korzystasz jest wspomagany mocą kart graficznych sprawdzisz na stronie https://www.nvidia.com/pl-pl/studio/software/.

Tyle teoria. Wiadomo jednak, że nic nie działa tak na wyobraźnię jak konkretny przykład. Sprawdźmy więc jak w praktyce korzystają z nowych technologii prawdziwi profesjonaliści.

Marika Jóźwiak – architekt, a także dyplomowana malarka. Korzysta m.in. z aplikacji Sketchup, która dzięki wykorzystaniu mocy karty graficznej jest w stanie wyrenderować obraz umeblowanego mieszkania nawet cztery razy szybciej niż przy wykorzystaniu samego procesora centralnego.

Łukasz Glewicz – twórca filmowy. W jego opinii szybki i wydajny sprzęt jest konieczny, bo umożliwia wygodną pracę i nie narzuca dodatkowych ograniczeń w procesie montażu. W wypadku aplikacji, z której korzysta – DaVinci Resolve – różnica w prędkości renderingu z wykorzystaniem karty graficznej w porównaniu do samego procesora dochodzi do trzech razy.

Krzysztof Garbaczewski – reżyser, scenograf. Miłośnik wirtualnej rzeczywistości, świata poszerzającego jego artystyczne środki wyrazu. Uważa, że VR daje dostęp do rzeczy ograniczonych wyłącznie wyobraźnią i rzecz jasna możliwościami komputera. Przykładowo renderowanie sceny w aplikacji Blender może być nawet osiem razy szybsze dzięki wykorzystaniu karty graficznej.

W powyższych przykładach widać powtarzający się schemat – nowoczesny komputer korzystający z aplikacji wykorzystujących moc karty graficznej działa dużo szybciej. A to oznacza krótszy czas oczekiwania na efekty pracy, szybsze wykonanie projektu. A w końcowym rezultacie – możliwość rozpoczęcia nowego zlecenia, czyli zwiększenia dochodów. Lub szybszego zajęcia się czymś innym niż praca.

Warto też zwrócić uwagę, że ze wszystkich tych dobrodziejstw kierowanych dla profesjonalistów mogę też korzystać zwykli użytkownicy. Poprawa jakości dźwięku w telekonferencjach (aplikacja NVIDIA Broadcast) to coś co doceni każda osoba pracująca zdalnie. A w wolnych chwilach można po prostu sobie pograć.

Czytaj też: Technologia | Ciekawostki | Architekt | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe