dekoracja
Blok w lipcu 2023 roku. Autor zdjęcia: Szczecinolog, Licencja: CC BY-SA 4.0

Z kolejnego szczecińskiego bloku znika modernistyczna dekoracja. To coraz częstszy proceder

Kolejny szczeciński blok pozbawiany jest modernistycznej konstrukcji na dachu. Tym razem mowa o tzw. mrówkowcu z al. Wyzwolenia. Elementy te służyły przede wszystkim jako dekoracja mająca wzbogacić kompozycję bryły i nadać jej nieco charakteru. Uwagę na to niepokojące zdarzenie zwrócił jeden z naszych czytelników.  

Na dachu bloku mieszkalnego przy al. Wyzwolenia 30-44 od kilku dni trwają prace, które polegają na usuwaniu ażurowej konstrukcji. Zniknęła już spora część plastycznego elementu. Dwa lata temu zostały zdemontowane zwieńczenia z długiego bloku przy ul. Odzieżowej, następnie z sąsiednich jednostek G-15.

Blok w lipcu 2023 roku. Modernistyczna dekoracja jest jeszcze na swoim miejscu. Autor zdjęcia: Szczecinolog, Licencja: CC BY-SA 4.0


Moloch z al. Wyzwolenia to blok mieszkalny projektu Tadeusza Ostrowskiego z końca lat 60. XX wieku. Wg miesięcznika Architektura (nr 10 z roku 1971) budynek nosił tytuł “Mister Szczecina 1968” oraz dodatkowo tytuł “Wicemister Szczecina 25-lecia PRL”. Usuwanie stalowych konstrukcji architekt Marcin Szneider porównuje do “usuwania dekoracji z secesyjnych kamienic ze względu na trudność w ich utrzymaniu, jednak w tym przypadku, to nikomu nawet przez myśl nie przejdzie. W przypadku bloków, tych konstrukcji nie traktuje się jako elementu plastycznego, więc usuwa się je ochoczo” – twierdzi architekt. Wiele budynków w okresie PRL-u było wzbogacanych o tego typu modernistyczne dekoracje. Konstrukcje, najczęściej stalowe, były montowane, aby urozmaicać kompozycję dość prostej bryły. Niestety, coraz częściej znikają z dachów, ponieważ są kolejnym elementem budynku do utrzymania w odpowiednim stanie technicznym. Wielu nie widzi w nich żadnej wartości estetycznej, dlatego są bezmyślnie usuwane. Wystarczy jednak spojrzeć na poniższe porównanie, aby zobaczyć, jak wiele znaczą dla odbioru budynku:

 

Zwróciliśmy się do szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście” z pytaniem o cel prowadzonych prac demontażowych. Do chwili publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Źródło: wszczecinie.pl

Czytaj też: Architektura | Modernizm | Blok | Miasto | Historia | Szczecin