Z ul. Stablewskiego w Poznaniu zniknie bruk. Posadzą 3000 roślin

To kolejne miejsce w Poznaniu, które zostanie odbrukowane. Rośliny pojawią się na ulicy Stablewskiego. Start prac zapowiedział poznański Zarząd Dróg Miejskich.

Odnowiony chodnik i miejsca, gdzie zamiast bruku posadzona zostanie zieleń pojawią się na ul. Stablewskiego między ulicami Lodową a Głogowską, a także na odcinku między Dmowskiego i Lodową – w obu przypadkach po południowej stronie. Odbrukowane zostaną fragmenty ulicy które nie są wykorzystywane przez kierowców, pieszych i rowerzystów.

Wkrótce rozpoczną się prace brukarskie, natomiast nasadzenia zieleni zrealizowane zostaną wczesną wiosną. Drogowcy zapowiadają, że przy ulicy Stablewskiego posadzonych zostanie trzy tysiące roślin. To między innymi krzewy ozdobne i wieloletnie byliny. Pojawią się także rośliny cebulowate. Więcej zieleni ma nie tylko poprawić estetykę miejsca, ale też pomóc ograniczyć smog.

Inicjatorem zmian na ul. Stablewskiego jest Rada Osiedla Łazarz, która przekazała 250 tysięcy złotych na realizację zadania.

Obecnie w pasach drogowych miasta rośnie około 120 tysięcy drzew. Do tego trzeba doliczyć ponad 180 tysięcy metrów kwadratowych zieleni niskiej. Zieleń w ramach tzw. odbruków pojawiła się m.in. na ulicach: Wojskowej, Grobla, Królowej Jadwigi, Poznańskiej, Jeżyckiej, Dąbrowskiego, Karmelickiej, Mostowej, 3 Maja czy Chwaliszewo.

Ulica Stablewskiego w Poznaniu

W ostatnich miesiącach zieleni przybyło również na Wildzie i Łazarzu za sprawą wprowadzenia strefy płatnego parkowania (SPP). Nowa organizacja ruchu przeniosła w wielu miejscach parkowanie samochodów na jezdnie. To spowodowało, że można było posadzić zieleń, wykorzystując do tego niedostępne wcześniej przestrzenie na ulicach: Niegolewskich, Białej, Niecałej, Stablewskiego, Jarochowskiego, Małeckiego i Sikorskiego (o zmianach pisaliśmy TUTAJ TUTAJ). W ramach prac odbrukowano ponad 3100 metrów kwadratowych utwardzonej powierzchni, posadzono 31 drzew i ponad 4300 krzewów. Kończą się także tego typu prace na ul. Kanałowej.

źródło: ZDM Poznań

Czytaj też: Poznań | Ciekawostki | Zieleń | Miasto | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie