Zabytkowa nastawnia w Bytomiu zostanie wyremontowana

O planach jej odnowienia pisaliśmy już w lipcu 2023 r. Teraz kolejarze podali więcej szczegółów. Podpisano umowę z wykonawcą, który sprawi, że zabytkowa nastawnia w Bytomiu zostanie wyremontowana i stanie się wizytówką całej stacji kolejowej. Na ten cel zarezerwowano 1,1 mln zł.

Odnowieniem budynku zajmie się firma PORR S.A. Plan zakłada, że cała konstrukcja nastawni zostanie oczyszczona i pomalowana, elewacja i dach zostaną poddane renowacji, budynek zyska też nowe okna i drzwi. Odnowione zostanie też wnętrze obiektu.

Nastawnia bramowa „Bt” została zaprojektowana i wzniesiona w 1935 roku, kiedy Bytom był w granicach III Rzeszy. Budynek zaprojektowano w charakterystyczny, modernistyczny kształt w stylu streamline, który ówcześnie był niezwykle popularny. Cały obiekt składa się z niższej jednokondygnacyjnej części (znajdują się w nich pomieszczenia warsztatowo-techniczne) oraz wyższej, nadwieszonej nad torami, która wsparta jest na stalowym filarze. To właśnie tutaj znajdują się urządzenia do sterowania ruchem kolejowym.

Obie części budynku łączy czterokondygnacyjna klatka schodowa ze schodami zabiegowymi, dwubiegowymi, ulokowana w murowanej bryle. Część niższą oraz klatkę schodową wykonano w technologii tradycyjnej, ściany murowane z cegły pełnej, stropy i biegi schodowe prawdopodobnie żelbetowe.


Nastawnia wpisana jest do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków. Obecnie nie pełni już funkcji posterunku technicznego. Kolejarze opublikowali wizualizacje, na których widać jasną bryłę budynku z odnowionymi detalami. Projekt remontu został przygotowany we współpracy z konserwatorem zabytków. Co ważne, prace remontowe mają wkrótce się rozpocząć i zakończyć jeszcze w 2024 r.

wizualizacje: PKP PLK

fot. Arkadiusz Janocha, archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu

źródło: UM Bytom, PKP PLK

Czytaj też: Kolej | Dworzec kolejowy | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły