dworzec w szklarskiej porębie

Zabytkowy dworzec w Szklarskiej Porębie odzyskał blask

To jeden z najbardziej oryginalnych dworców kolejowych w Polsce. Dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie został wyremontowany. Projekt przebudowy przygotowała pracownia architektoniczna An Archi Group, a wykonawcą prac byłą firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum.

Dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie Górnej zbudowany został w 1902 roku. Renowacji poddano elewacje wszystkich obiektów tworzących kompleks dworca, odnowiono detale architektoniczne i zamontowano iluminację. Największe wrażenie robi remont budynku głównego.

W dolnej jej części oczyszczono granitowy cokół, a w górnej położono drewnianą okładzinę charakterystyczną dla stylu górskiego w tym rejonie. Pomiędzy tymi dwoma częściami wykonano jasny, ryflowany tynk. Historyczne piękno odzyskały również parterowe części dworca. Na wschodniej konserwację przeszła drewniana okładzina. Z kolei na zachodniej renowacji poddano elewację w stylu muru pruskiego. Warto zwrócić uwagę na ciekawą stolarkę okienną i drzwiową. Ciekawostką jest również odnalezienie i odrestaurowanie starego napisu z dawną nazwą stacji.

Przebudowa dworca objęła również jego wnętrze, które zyskało nową aranżacje i funkcje. Przestrzeń obsługi podróżnych zlokalizowano na parterze budynku głównego. Znajdziemy w niej przestronny, kolebkowo sklepiony hol – poczekalnię, z ostrołukowymi oknami znajdującym się w części północnej i południowej, w których umieszczono witraże przedstawiające tzw. ośkę kolejową – symbol transportu szynowego. W holu podróżni znajdą ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. W przestrzeni pasażerskiej umiejscowiono również pomieszczenia na kasy biletowe oraz toalety.

Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Parterowe części dworca zagospodaruje samorząd lokalny. W segmencie o konstrukcji szachulcowej będzie mieścić się sala kinowa, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – wielofunkcyjna sala o charakterze wystawowym.dworzec w szklarskiej porębie


Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie Górnej sprawiła, że budynek stał się też bardziej ekologiczny. Zamontowano w nim energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej. Z kolei straty ciepła zredukowano poprzez docieplenie budynku od wewnątrz, a także montaż w nim stolarki okiennej i drzwiowej o niskim stopniu przenikalności cieplnej.

metamorfozę przeszło otoczenie dworca W sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz wybudowano wiatę, w której części zamontowano stojaki rowerowe. Co istotne, w czasie przebudowy dworca swoją inwestycję związaną z przebudową ulicy oraz ciągów pieszych prowadzących do dworca realizowała również gmina. W ramach nowej aranżacji placu przed dworcem powstał również cechujący się modernistycznym charakterem taras widokowy. Można z niego zobaczyć wspaniałą panoramą Szklarskiej Poręby i Karkonoszy.

Renowację przeprowadzono korzystając z dofinansowania środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Czytaj też: Kolej | Cegła | Renowacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wyglądał w 2017 roku:

źródło: PKP SA