Zabytkowy komin

Zabytkowy komin zmienił się w wieżę widokową w Londynie.

Zabytkowy komin znajduje się w dzielnicy Battersea w Londynie nad południowym brzegiem rzeki Tamizy. Jest częścią elektrowni z lat 30. XX wieku. Teraz ma służyć jako taras widokowy, na który dostaniemy się specjalną, w pełni przeszkloną windą. 

Elektrownie Battersea Power Station zaprojektował Giles Gilbert Scott w latach 30. XX wieku. Jej budowa dzieliła się na dwa etapy. Najpierw zbudowano halę turbin z dwoma kominami jako Blok A, a następnie w 1953 roku dobudowano Blok B, który posiada kolejne dwa kominy. Ciekawostką jest fakt, iż w pierwotnym projekcie kominy miały być  kwadratowe, a nie okrągłe

Była to wówczas pierwsza elektrownia węglowa na świecie oraz jedna z największych budowla z cegły w Europie (liderem po dziś dzień w tej kategorii jest zamek w Malborku). Ciekawostką jest fakt, że kominy służyły nie tylko elektrowni. W 1940 roku piloci RAF-u posługiwali się białymi oparami wydobywającymi się z kominów do nawigacji i określania swojego położenia. Prawdopodobnie poskutkowało to uniknięciem rozległych bombardowań elektrowni podczas II wojny światowej. Elektrownia przestała być eksploatowana w 1983 roku.

Zabytkowy komin o wysokości 51 metrów jest częścią elektrowni będącej obecnie w przebudowie. Nowo powstały kompleks zaprojektowany przez Rafaela Viñoly składa się z biur, hoteli, sklepów i apartamentów i znajduje się w centralnej części 17-hektarowego poprzemysłowego terenu. W celu uatrakcyjnienia obiektu, architekci wpadli na pomysł, by wewnątrz zabytkowego komina stworzyć przeszkloną windę, która będzie jednocześnie mobilnym tarasem widokowym.

Na szczycie komina powstał szklany taras o powierzchni 15 metrów kwadratowych, mogący zmieścić 30 osób na raz. Komin o wysokości 51 metrów osadzony jest na szycie głównej hali dawnej elektrowni, co sprawia, że sam taras widokowy znajduje się ponad 109 metrów nad ziemią. Na tym poziomie przeszklone ściany windy pozwolą na 360-stopniowe podziwianie panoramy miasta.

Ruchomy taras widokowy zostanie otwarty już we wrześniu tego roku, a co najważniejsze wstęp jest darmowy. Całą uroczystość z tej okazji poprowadzi światowy lider w organizowaniu imprez okolicznościowych — firma IMG. Organizuje ona ponad 800 imprez na całym świecie. Z jej rąk organizowane są jedne z najbardziej znanych widowisk w Wielkiej Brytanii np. Zimowa Kraina w Hyde Parku, Hampton Court Festival czy lodowisko w Muzeum Historii Naturalnej.

Możecie za darmo skorzystać z wirtualnego spaceru po tarasie widokowym na szczycie zabytkowego komina klikając TUTAJ: https://batterseapowerstation.co.uk/whats-on/detail/chimney-lift 

Czytaj też: Zabytek | Wielka Brytania | Londyn | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

Źródło: https://www.dezeen.com
Pracownia: https://www.otis.com, https://www.wilkinsoneyre.com
Zdjęcia: https://www.dezeen.com, https://www.wilkinsoneyre.com