Zabytkowy Pałac Sportu w Łodzi zostanie wyremontowany

O planowanej inwestycji poinformował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi. Pałac Sportu, czyli hala sportowa położona przy ulicy księdza Skorupki zostanie wyremontowana i dostosowana do współczesnych potrzeb. Prace odbywać się będą pod opieką konserwatora zabytków.

Dawny Pałac Sportu w Łodzi wpisany jest do Gminnej Ewidencji Zabytków. Obiekt zbudowano 67 lat temu i dziś nie spełnia wymagań, których oczekujemy od sportowych inwestycji. Po zmianach ma być bardziej przyjazny użytkownikom oraz energooszczędny. Póki co poznaliśmy tylko koncepcyjne plany, które zakładają termomodernizację obiektu. Gmach zyska nowe zadaszenie, przyłącze do miejskiej sieci ciepłowniczej i będzie korzystać z odnawialnych źródeł energii. Pojawi się nowe, energooszczędne oświetlenie.

Odtworzenie historycznych świetlików i okien dachowych pozwoli na doświetlenie płyty głównej, a to pomoże zmniejszyć zużycie energii. Modernizacja wentylacji i umieszczenie jej wewnątrz budynku poprawi komfort trenujących w hali. Montaż odnawialnych źródeł energii zapewni nam niezależność i bezpieczeństwo energetyczne oraz przyczyni się do optymalizacji kosztów eksploatacji – czytamy wypowiedź Iwony Safjanowskiej, zastępcy dyrektora MOSiR, którą publikuje łódź.pl.

Hala Sportowa, zwana również Pałacem Sportu zbudowana została w 1957 r. Jej projekt wykonał Włodzimierz Prochaska z Politechniki Gdańskiej, którego wspierał Kamil Lisowski. Modernistyczny budynek zaprojektowany został w duchu socrealizmu. Gmach otacza kolumnada, która ma być majestatycznym elementem. Obiekt jako jeden z pierwszych w Polsce posiadał sztuczne lodowisko. Rozgrywki organizowano tu już od 1957 r.

Zdjęcie wykonano w latach 50. lub 60., źródło: Muzeum Miasta Łodzi, wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0 pl

W późniejszych latach z obiektu korzystano w przeróżny sposób. Organizowano tu koncerty, pokazy kina, kongresy… W sumie obiekt ma pojemność 9 tys. widzów.

Prace remontowe mają pochłonąć 25 mln zł. Miasto chce ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Urzędnicy zakładają, że remont zakończy się pod koniec 2026 r.

źródło: MOSiR Łódź, łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Pałac | Sport | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły