Zaglądamy do domu pod Warszawą. Idealny dla fanów zieleni i minimalizmu

Wnętrze budynku zaprojektował architekt Oskar Firek. Powstała minimalistyczna przestrzeń, w której odnajdą się miłośnicy naturalnych materiałów i zieleni.

Powierzchnia zaprojektowanego wnętrza wynosi 360 m kw. Architekt zaproponował, aby wnętrze było jasne i przejrzyste. Ważnym założeniem była czytelna forma oraz odważne rozwiązania, dzięki którym wprowadzono naturę do wnętrza. W domu pełno jest egzotycznych roślin, a w centralnym punkcie powstała zielona strefa, z której właściciele mogą się cieszyć cały rok.

Część dzienna domu rozplanowana została na parterze. W jej skład wchodzą: kuchnia z salonem i jadalnią oraz dodatkowe pomieszczenia, takie jak spiżarnia czy garderoba oraz pokój rekreacyjny i sauna. Część prywatna mieszkańców powstała na piętrze. Składa się ona z sypialni, garderoby, dwóch kolejnych pokoi oraz łazienki połączonej z pralnią.

Wnętrze budynku stanowi harmonijną kompozycję brył oraz płaszczyzn o naturalnych fakturach i wykończeniach. Sporej wielkości przeszklenia integrują wnętrze z otoczeniem i gwarantują dopływ naturalnego światła. Architekt ciekawie wykorzystał tutaj przestrzeń salonu, zaproponował zachowanie podwójnej wysokości, dzięki czemu część dzienna jest lekka i przestronna. Ciekawych rozwiązań jest jeszcze więcej.

Wizytówką domu jest ogród we wnętrzu – połączenie natury i minimalizmu daje poczucie luksusu. Wysoka roślinność opiewa klatkę schodową, nadając jej niepowtarzalnego charakteru – tłumaczy autor projektu.


Obecność zieleni równoważy ascetyzm wnętrza i sprawia, że te staje się bardziej przytulne, spokojne i harmonijne. Całość dopełniają detale, takie jak pieńki z naturalnego drewna czy lampy z tykwy.

Pracownia architektoniczna Oskar Firek Architects znajduje się w Krakowie. Projekty biura charakteryzuje dbałość o detale, minimalizm, funkcjonalizm oraz upodobanie do naturalnych materiałów. Pracownia skutecznie łączy wymagania inwestorów z własnymi architektonicznymi ambicjami, dzięki czemu powstają projekty wyróżniające się oryginalną i ponadczasową estetyką.

Więcej na stronie pracowni: oskarfirek.com.

zdjęcia: Patryk Polewany (POLEWANY PHOTOS)