Zamiast wyrzucać – oddaj innym! Tak działa Dzielnia na Bielanach

Dzielnia działa w nowej lokalizacji na Bielanach. To miejsce, w którym mieszkańcy mogą przynosić używaną odzież, książki, zabawki, naczynia, małe RTV i AGD, aby znalazły nowego właściciela.

Dzielnia znajduje się przy ulicy Podczaszyńskiego 12. Punkt wymiany prowadzi Fundacja „Fundusz Współpracy” na podstawie porozumienia o współpracy z bielańskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dzielnia dopiero się rozkręca, dlatego na razie jest czynna we wtorek, środę i czwartek w godzinach 12-18.

Widać, że jest potrzeba takich miejsc. W trakcie przygotowań do otwarcia często przychodzili do nas okoliczni mieszkańcy i dopytywali, co planujemy. Jak tylko dowiedzieli się, że powstanie dzielnia, od razu oferowali pomoc na przykład przy rozładunku jakiegoś większego transportu używanych rzeczy. Zapowiadali, że przyniosą przedmioty do wymiany. Widać, że chcą współpracować i budować to miejsce – mówi Nela, która kieruje „Dzielnią.BL”.

Oddając rzeczy, musimy pamiętać, aby były w dobrym stanie i zdatne do użytku. – Tak naprawdę można przynieść wszystko, co przydaje się w domu. Nawet jeśli po jakimś czasie przedmioty nie znajdą chętnych, to my i tak wykorzystamy je w mieszkaniach, które urządzamy dla osób wychodzących z kryzysu bezdomności. Zapewniam, że każdy przedmiot, który do nas trafi znajdzie nowego użytkownika – mówi Agnieszka Siekiera z Fundacji Fundusz Współpracy.

W przypadku oddania dużych gabarytów (m.in. meble, AGD) należy wcześniej skontaktować się z Dzielnią.BL pod numerem 537 279 970. Wolontariusze znajdą chętnego na przedmioty i pomogą w transporcie.
Dzielnia funkcjonuje w nowej lokalizacji przy ul. Podczaszyńskiego 12, zaledwie kilkaset metrów od poprzedniej przy ul. Kasprowicza 18. W nowym lokalu jest znacznie więcej miejsca. Daje to dodatkowe możliwości do działania. Niebawem powstanie oddzielne pomieszczenie tylko z tzw. małym AGD. W planach jest również uruchomienie warsztatu, gdzie naprawimy lub nauczymy się naprawiać domowe przedmioty.


Pomysły na to, jak ponownie i dłużej korzystać z wyprodukowanych już rzeczy są cenne nie tylko dla naszej kieszeni, ale i ze względów ekologicznych. Na Bielanach mieszkańcy mogą dzielić się tym, czego mają w nadmiarze: jedzeniem, odzieżą, roślinami, produktami do domu, a nawet zniczami. Oprócz „Dzielni.BL” na terenie dzielnicy funkcjonują zniczodzielnie, jadłodzielnie, książkodzielnie, doniczkodzielnie, a nawet roślinodzielnie.

Każdy z nas trzyma u siebie rzeczy, których nie używa i już nie potrzebuje. Tworzymy więc na Bielanach przestrzeń, gdzie można się nimi podzielić w myśl coraz popularniejszej ekonomii współdzielenia. Jako dzielnica bardzo wspieramy ten kierunek rozwoju. Jest to działanie korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i dla środowiska – mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.

Na terenie dzielnicy działa również grupa „Bielany Less Waste”, popularyzująca akcje na rzecz ponownego wykorzystania produktów, przetwarzania, naprawiania czy kompostowania. Dzięki stronie na FB docierają do młodego i średniego pokolenia, a wsparcie Urzędu Dzielnicy Bielany pozwala na organizację spotkań z bielańskimi seniorami i uczniami. Jednym z działań grupy jest szycie z seniorami materiałowych woreczków na zakupy oraz opracowanie mapy, na której są zaznaczone np. punkty odbioru elektroodpadów, sklepy, w których można kupić żywność do własnych pojemników. To absolutny must have dla osób, którym bliskie są zielone idee.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Recykling | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

źródło: Dzielnica Bielany