Zanzibar Domino. Tak będzie wyglądał drugi najwyższy wieżowiec Afryki

Zanzibar Domino ma powstać na sztucznym archipelagu u wybrzeży tanzańskiej wyspy Zanzibar, która znana jest na świecie z rajskich plaż i bogatej morskiej flory i fauny. Wysoki na 70 pięter obiekt ma stać się drugim najwyższym wieżowcem w Afryce, ustępując miejsca wieżowcowi Carlton Centre Office Tower z Johanesburga, który liczy sobie 223 metry wysokości. Zanzibar Domino Commercial Tower zaprojektowali architekci z pracowni  xCassia

Zanzibar Domino ma być budynkiem typu mixed-use co oznacza, że w budynku znajdą się zarówno biura, jak i apartamenty, a także lokale handlowe, gastronomiczne, czy usługowe. Mówi się również o dwóch luksusowych hotelach, z których jeden ma mieć aż 6 gwiazdek (w nieoficjalnej skali). Budynek, który stanie na usypanym przez człowieka, sztucznym archipelagu składać ma się z 70 pięter.

Zanzibar Domino Commercial Tower, bo tak brzmi jego pełna nazwa ma kosztować aż 1,3 miliarda dolarów, co stanowi aż 60 proc. całego budżetu Tanzanii w latach 2021-2022. Władze zaznaczają, że tego typu inwestycja jest szansą na wsparcie gospodarki i turystyki, które ucierpiały w skutek pandemii.


Obiekt zaprojektowany został przez architektów z pracowni  xCassia, która znana jest z budowy nowoczesnych wysokościowców. Tak o budynku i jego kształcie mówi główny architekt zaangażowany w projekt:

“Projekt odziedziczony został po moim ojcu, a jego historia jest równie wyjątkowa dla dewelopera, jak i dla nas. Budynek po raz pierwszy naszkicowany został w Paryżu w 2009 roku przez mojego zmarłego ojca, gdy wraz z nim i moimi braćmi graliśmy domino. O budowie tego obiektu marzyłem od ponad dekady. Pomiędzy wrodzonym matematycznym porządkiem a geometrią występującą w naturze, czystymi liniami proporcjami, które przywołują na myśl wzrost, postęp i wolność, miał on wszelkie cechy ikony, którą każdy mógłby zapamiętać narysować na papierowej serwetce. Brakowało tylko odpowiedniego inwestora z wizją terenu, który pozwoliłby ją zrealizować mówi założycieli i dyrektor projektowy xCassia, Jean-Paul CassiaInwestycja zostanie zrealizowana na 20-hektarowym terenie o długości 4 km. Rozległy plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje obiekty rekreacyjne, rozrywkowe, handlowe i mieszkaniowe, z takimi elementami jak kurort na wyspie, pole golfowe, prywatna marina dla jachtów, czy kaplica ślubna na osobnej wysepce. W samym wieżowcu znajdzie się 560 apartamentów.

Projekt budzi jednak kontrowersje wśród organizacji walczących o środowisko naturalne. Zdanem niektórych, obiekt sam w sobie znacznie zaingeruje w pejzaż wyspy, ale także pobudzi ekspansję kolejnych inwestorów, którzy zechcą budować w pobliżu. Innego zdania są mieszkańcy wyspy, którzy uważają, że inwestycja pomoże zreperować nadszarpnięty budżet, a także da nowe miejsca pracy.  Jakie jest wasze zdanie w tym temacie?

Czytaj też: Wieżowiec | Hotel | Ciekawostki | Podróże | Apartament |

źródło:  xCassia