Zapomnijcie o kiczu. Te pamiątki z Gdańska są po prostu ładne

Te nietypowe pamiątki z Gdańska przykuły naszą uwagę już przed rokiem. Pamiątki stworzone zostały przez pięcioro gdańskich artystów – grafików, ilustratorów i muzyków i stanowią alternatywę wobec pstrokatych pamiątek zalewających nadmorskie miejscowości. Teraz twórcy apelują, aby zostać w domach, ale też wspierać ich twórczość zamawiając morskie pamiątki online.

Pomysł stworzenia nowych pamiątek to inicjatywa Natalii Koralewskiej i Jakuba Knera z Fundacji Palma. Celem było powstanie pamiątek, które nie tylko będą przywoływać miłe wspomnienia z podróży, ale też pozwolą na eksponowanie ich w domu. To alternatywa dla często kiczowatych gadżetów, z którymi wprawdzie można wiązać miłe wspomnienia, ale najczęściej nie pasują do współczesnych wnętrz.

Zobiliśmy akcję promocyjną #zostańwdomu i HOP nad morze i daliśmy zniżkę na wszystkie nasze produkty – mówi Natalia Koralewska z Fundacji Palma.

Korzystając ze specjalnego kodu NADMORZE można dostać zniżkę w wysokości 20 proc. na dostępne produkty. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na cele statutowe Fundacji. 


Atrakcyjne pamiątki stworzyło pięcioro młodych artystów z Gdańska: ilustratorka Anna Lubińska, grafik Maciek Salomon, muzyk Marcin Dymiter, artystka wizualna Anna Witkowska i projektant Michał Pecko. Taki wybór gwarantował oryginalność i niepowtarzalność konceptu. W efekcie powstały: pocztówka z wizerunkiem jednej z ikon modernistycznej gdańskiej architektury, które namalował Michał Pecko. Fani architektury mają więc do wyboru kartkę z pawilonem meblowym LOT, budynkiem Teatru Wybrzeże, Halę widowiskowo-sportową Olivia i wieżowiec Olimp.

Powstały też skarpetki z motywem trójzębu Neptuna i ryb – to projekt Anny Witkowskiej. Dodatkowo do wyboru są portrety słynnych mieszkańców Gdańska – Jana Heweliusza, Sat-Okha czy Artura Shopenhauera. Te ostatnie stworzyła Ania Lubińska. Wśród designerskich pamiątek znalazły się też podstawki w postaci kafli z błękitnymi ilustracjami Maćka Salomona. Dla fanów dźwięków przygotowano płytę z nagraniem szumu fal Bałtyku. Płytę przygotował twórca nagrań terenowych Marcin Dymiter.

Z oferty można korzystać wchodząc na stronę zatoka-store.pl.

Czytaj więcej: Gdańsk | Gdynia | Identyfikacja wizualna | Ciekawostki

Młodzi zaprojektowali pamiątki dla Zakopanego. Oto najlepsze prace konkursowe

źródło: ZATOKA