Zaprojektował drewniany mebel, który oczyszcza powietrze

Autorem projektu jest Konrad Fleszar. Jest to jego praca dyplomowa, dzięki której obronił tytuł magistra na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zaprojektował mebel, którego użytkowanie obniża własny ślad węglowy i jednocześnie oczyszcza powietrze oraz produkuje składniki odżywcze. Produkt jego projektu działa za sprawą alg słodkowodnych.

Promotorem pracy dyplomowej “Habitat człowieka i roślin” jest dr Dagmara Latała. Konrad Fleszar zaprojektował modułowy system instalacji zintegrowany z technologią wychwytu dwutlenku węgla z atmosfery przy wykorzystaniu alg słodkowodnych. Za tym skomplikowanym określeniem kryje się prosta i funkcjonalna rzecz – to modułowy system meblowy, którego dodatkową funkcją jest oczyszczanie powietrza.

Zasadniczą funkcją projektu jest przechowywanie, a naczelnym założeniem – oczyszczanie powietrza poprzez wykorzystanie systemu hodowli alg słodkowodnych. Projekt modułowej instalacji powstał na bazie analizy trzech aspektów: zmian klimatycznych i odpowiedzi sztuk projektowych na ten problem, wykorzystaniu alg w kontekstach globalnego ocieplenia oraz konstrukcji drewnianych z wykorzystaniem łączeń z drewna.

Systemy technologiczne wykorzystane w projekcie zostały zaimplementowane z istniejących struktur elektrowni algowych. Zasadniczym celem tego typu obiektów jest produkcja biomasy, która następnie przetwarzana jest w biopaliwo. W prezentowanym projekcie aspekt ten został zmieniony poprzez wykorzystanie gatunku alg chlorella vulgaris, która będąc bogatym źródłem mikro- i makroelementów może stać się wartościowym elementem codziennej diety. Dzięki temu zabiegowi projekt wpisuje się nurt miejskiego rolnictwa jako przykład wertykalnej uprawy roślin – tłumaczy Konrad Fleszar.

Istotnym elementem pracy koncepcyjnej były konsultacje specjalistyczne w Katedrze Botaniki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, dzięki którym technologia hodowli alg w elektrowniach mogła z powodzeniem zostać zaimplementowana do mniejszej skali obiektu.


Algi wtłaczane za pomocą pompy perystaltycznej w system rurek przeprowadzonych przez całą długość konstrukcji modułowego obiektu wystawione są na działanie promieniowania UV, wskutek czego zachodzi w nich proces fotosyntezy oraz wzrost alg. Wychwytywany przez algi dwutlenek węgla zmniejsza ślad węglowy produkcji oraz użytkowania całej instalacji.

Poprzez wykorzystanie autorskiego systemu łączeń oraz modułowość projekt funkcjonuje jako system o szerokim spektrum możliwości zdolny adaptować się do fizjonomii dowolnych przestrzeni: zarówno prywatnych, takich jak mieszkania czy też publicznych, jak na przykład biblioteki, urzędy lub przestrzenie wystawiennicze. O tym, jakie możliwości ma zaprojektowany przez Konrada system przekonacie się niżej – publikujemy tam wizualizacje możliwych aranżacji przedmiotu.

źródło: Konrad Fleszar

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Drewno | Meble | whiteMAD na Instagramie

Urządzenie jest modułowe, dlatego można z niego tworzyć większe elementy takie jak regały. Dzięki temu otrzymujemy mebel, który jest w pełni funkcjonalny i dodatkowo oczyszcza powietrze: