Zaprojektowała meble dla tancerzy. Projekt Zofii Saługi

Meble dla tancerzy powstały z potrzeby wspomagania regeneracji i ich odpoczynku. Ich autorką jest Zofia Saługa, studentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Zestaw mebli powstał z pomocą dr Grzegorza Matusika z Pracowni Projektowania Produktu. Zaprojektowane meble to zestaw pomocnych przedmiotów, z których korzystać będą tancerze baletowi. Mają one umożliwić przyjmowanie pozycji, które sprzyjają regeneracji po intensywnych treningach i występach.

Młoda projektantka stworzyła meble z myślą o przestrzeniach wspólnych, takich jak szkoły tańca, studia czy teatry. W sumie zestaw składa się z ośmiu dużych modułów wykonanych z pianki PE. Pozwalają one na samodzielne użytkowanie lub łączenie w większe struktury.

Zastosowane rozmieszczenie umożliwia tancerzom przyjmowanie relaksujących pozycji, nie tylko wspomagając wypoczynek, ale również korzystnie wpływając na postawę ciała, krążenie oraz przyspieszając regenerację mięśni, co skutecznie minimalizuje ryzyko przeciążeń i kontuzji – opisuje Zofia Saługa.


Trzy dodatkowe elementy wykonane zostały z pianki z pamięcią kształtu, mają one wspierać odcinek lędźwiowy, szyjny i stopy. Te partie ciała są najczęściej narażone na obciążenia wśród tancerzy. Meble umożliwiają jednoczesne korzystanie z zestawu przez wielu tancerzy i dopasowują się do ich indywidualnych potrzeb.

Projektantka stworzyła też specjalną szafkę, która służy do przechowywania elementów. To praktyczne rozwiązanie pozwalające zadbać o porządek. Cała konstrukcja osadzona została na kółkach co ułatwia przemieszczanie.

Dzięki temu rozwiązaniu odpoczynek staje się nie tylko efektywniejszy, ale także przyczynia się do poprawy ogólnego zdrowia i wydolności fizycznej tancerzy – dodaje autorka projektu.

źródło: Zofia Saługa

Czytaj też: Meble | Ciekawostki | Minimalizm | Zdrowie | Edukacja | whiteMAD na Instagramie