ARCHITEKTURA

Wiedeń: zasłonili reklamy, by pokazać, jak jest ich dużo

To artystyczny projekt, który wykonali Christoph Steinbrener i Rainer Dempf już w 2005 roku. Wtedy zasłonili reklamy na ulicy Neubaugasse w Wiedniu. Mimo biegu lat akcja nie straciła na znaczeniu. Przeprowadzona dziś dałaby podobny efekt.

Nasze miasta najgorsze czasy w kwestii umieszczania pstrokatych reklam i szyldów mają już za sobą. Nie znaczy to, że żyjemy w estetycznym raju. Dopiero od 2015 roku włodarze mają narzędzie prawne w postaci Ustawy krajobrazowej, która pozwala gminom określać zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic, ogrodzeń i nośników reklam. To jedna z ostatnich ustaw przyjęta jeszcze za czasów rządów PO PSL.

Część gmin w Polsce korzysta z nowego prawa ustanawiając na terenie miast tak zwane Parki Kulturowe. Dzięki nim mogą określać zasady umieszczania reklam i szyldów w danych dzielnicach. Takie Parki Kulturowe działają już w Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu (kliknij w nazwę miasta, by dowiedzieć się więcej). Mniejsze miasta określają zasady umieszczania reklam dla całego obszaru. Efekt? Kilka dni temu pisaliśmy o ostatnim wielkim billboardzie, który zniknął z krajobrazu Sopotu (czytaj TUTAJ).

Takich narzędzi prawnych mogłoby nie być, gdyby nie artystyczne akcje, które uświadamiają nam problem kolorowych szyldów, nielegalnych reklam i szpetnych bannerów w publicznej przestrzeni. Jedną z pierwszych była artystyczna instalacja zrealizowana w 2005 roku w Wiedniu.

Christoph Steinbrener i Rainer Dempf we współpracy z Izbą Handlową Austrii wykorzystali żółte foliówki, by zasłonić reklamy i szyldy w Wiedniu. Swój projekt nazwali słowem “DELETE!”. Dzięki temu ożywili dyskusję na temat liczebności reklam w mieście. W ramach akcji zasłonięto nie tylko reklamy, ale też wszystkie nośniki informacji tekstowych. Szczelnie owinięte żółtą folią uświadomiły mieszkańców, jak wiele miejsca zajmują. Nie chodzi tylko o płaszczyznę, wierzchnią warstwę, ale o nośnik jako bryłę. Artystyczna akcja trwała dwa tygodnie i wymagała zaangażowania właścicieli prywatnych sklepów, zakładów i restauracji.

Dopiero ujednolicenie reklam poprzez ich zasłonięcie żółtą folią uświadomiło mieszkańcom, jak wiele reklam istnieje wokół, oraz że często przestali na nie zwracać uwagę, zwłaszcza jeśli mijają nośniki od wielu miesięcy czy lat w drodze do pracy lub szkoły.

Zrealizowany blisko 20 lat temu projekt był dla Austrii kamieniem milowym w kwestii estetyki przestrzeni. Pozwolił na przeprowadzenie wizualnej transformacji tamtejszych miast. Oczywiście o porządek w przestrzeni publicznej trzeba ciągle dbać, pilnować, by nie pojawiały się nielegalne nośniki. Właśnie to umożliwia obowiązująca w Polsce Ustawa krajobrazowa. Trzymamy kciuki, by te przepisy wykorzystały wszystkie miasta w Polsce.

Czytaj też: Ciekawostki | Miasto | Urbanistyka | Wydarzenia  | Austria  | whiteMAD na Instagramie

źródło zdjęć: steinbrener-dempf.com

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej