Na co zwrócić uwagę wybierając zasłony do nowoczesnego mieszkania?

Nowoczesne wnętrza stawiają na minimalizm, ale nawet w nich nie może zabraknąć eleganckich, stylowych zasłon. Zastanawiasz się, co to znaczy? Przeczytaj nasz poradnik.

Zasłony do nowoczesnego mieszkania – mniej znaczy lepiej
Nowoczesne aranżacje wnętrz opierają się chęci nagromadzenia ozdób i dekoracji, słusznie wychodząc z założenia, iż mniej znaczy lepiej. Stąd nie uświadczymy tu wielu ozdobnych bibelotów, zdjęć w ramkach, pudełeczek, puzdereczek, serwetek, makatek itp. Ozdoby te, tak dobrze odnajdujące się w stylu retro lub rustykalnym, do nowoczesnych wnętrz po prostu nie pasują.

Podobnie przedstawia się kwestia zasłon. Długie i proste, to ich dewiza. W nowoczesnych wnętrzach nie uświadczymy falban doszywanych do zasłon ani lambrekinów przesłaniających karnisz.

Zasłony do nowoczesnego mieszkania – na czym powiesić
Zasłony zwyczajowo wiesza się na karniszu zamontowanym do ściany lub sufitu albo na szynie sufitowej. To drugie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku przeszklonych ścian, a także wszędzie tam, gdzie odsłanianie i zasłanianie będzie się odbywało zdalnie.

Jeśli zaś chodzi o karnisze, to ich wybór jest obecnie bardzo duży, począwszy od prostych, niemal ascetycznych, skończywszy na bogato zdobionych z okazałymi zakończeniami.Wykorzystując karnisz, można powiesić zasłony na przelotkach, żabkach, haczykach lub flexach. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, a ostateczna decyzja zazwyczaj podyktowana jest osobistymi upodobaniami. Warto jednakże pamiętać, że ten sam rodzaj mocowania powinien być zastosowany w przypadku firan.

Zasłony do nowoczesnego mieszkania – modne tkaniny
Wprawne oko rozpozna materiał na pierwszy rzut oka, dlatego warto zainteresować się, co w modowej trawie piszczy. W salonach zauważalny jest trend zmieniania zasłon wraz z porą roku. Jesienią i zimą okna przesłaniają welwet lub welur. To tkaniny wizualnie miękkie i ciepłe. Cienkie, chociaż wyglądają na grubsze. Są zalążkiem przytulnej atmosfery, ponadto stanowią naturalną barierę dla wpadającego przez okno chłodnego powietrza. Latem nadchodzi czas na mikrowłókno i bawełnę. To tkaniny lekkie, zwiewne, doskonale dopasowane do pory roku.

Zasłony do nowoczesnego mieszkania – kolor i wzór
Kolor i wzór zasłon jest tym, co zauważamy jako pierwsze, dlatego warto zadbać, by pasowały do wnętrza i oczywiście były modne. W nadchodzącym sezonie nadal na topie będą kolory natury – nie tylko kolory ziemi, ale też błękit i zieleń. Do głosu dojdzie pudrowy landrynkowy róż, ale raczej jako dodatek niż wiodący kolor.

Kolor zasłon powinien współgrać z kolorem ścian, podłóg, mebli i innych dekoracyjnych dodatków. W nowoczesnych wnętrzach na topie są szare ściany. Do nich doskonale pasują granatowe zasłony, a także pastelowe. Jeśli chodzi o wzór, to tu także mniej znaczy lepiej. Szerokie pasy, duże, geometryczne wzory, okazałe kwiaty będą lepszym wyborem niż drobniejsze dekoracje.

Zasłony do nowoczesnego mieszkania – gotowe czy na wymiar
Gotowe zasłony na pewno mają dużo plusów. Do najważniejszych trzeba zaliczyć niską cenę i dużą dostępność. Ponadto zawsze oferowane są w modnych barwach. Niemniej takie zasłony nie pasują do wszystkich okien, jedynie do tych typowych.

Dobrze dobrana zasłona musi być idealnie dopasowana do rozmiaru okna i odległości podłogi od karnisza. Jeśli wśród ofert gotowych nie uda się takiej znaleźć, pozostaje zamówienie zasłony na wymiar. Duży wybór zasłon pasujących do nowoczesnych wnętrz można znaleźć w sklepie: https://alena-firany.pl/zaslony.html. 

Czytaj też: Tkanina | Wnętrza | Detal | Sklep

źródło: materiał Partnera