Zbierają porzucone sieci rybackie i robią z nich płytki wykładzinowe. Oto podłogi Interface

Dotykamy jej, wstając codziennie z łóżka, to na niej dziecko stawia pierwszy krok. Podłoga jest jednym z najistotniejszych elementów wnętrz, a w przyszłości może także działać na rzecz… odwrócenia negatywnych zmian klimatu. O tym, jak wygląda praca projektanta płytek dywanowych i dlaczego inspiracje warto czerpać z natury opowiada Marta Siczek – Concept Designer w Interface, czwartej najbardziej zrównoważonej firmie świata.

Praca z przędzą i własną wyobraźnią

Podstawowym narzędziem pracy dla projektanta płytek wykładzinowych jest przędza. Tworzenie włókna dywanowego można porównać do mieszania barw na palecie. Chcąc uzyskać pożądany kolor, łączymy kilka różnych tonów, a następnie tworzymy z nich wielowarstwową strukturę. W zależności od ułożenia poszczególnych poziomów włókien uzyskamy różne efekty wizualne. W Interface proces kreacji odbywa się dwutorowo. Zespół projektantów produktu tworzy kolekcje, których obecnie jest już ponad 100. W tym płytki wykładzinowe i LVT (winylowe) oraz linia gumowych podłóg NORA. Z kolei Concept Designerzy przygotowują zamówienia specjalne, gdzie kolory włókien, ich zestawienia oraz wzory są projektowane i dostosowane do potrzeb klientów.

Podłogi Interface

Inspiracje są tak naprawdę wszędzie. W Interface czerpiemy je głównie z natury i otoczenia miejskiego oraz przenikania się tych dwóch światów. Przykładowo, jedna z moich ulubionych kolekcji, Human Connection, była inspirowana kostką brukową porośniętą mchem. Ogromną kreatywnością wykazują się także sami klienci. Najciekawsze z dotychczasowych wyznań to m.in. prośba o stworzenie podłogi nawiązującej do okładki magazynu czy obrazu lub inspirowanej atmosferą pewnego showroomu ze szwajcarską biżuterią – mówi Marta Siczek, Concept Designer Interface.

podłogi Interface
Podłogi Interface: kolekcja Human Connection inspirowana kostką brukową porośniętą mchem.

Włókna, z których powstają płytki dywanowe Interface to materiały syntetyczne, w większości pochodzące z recyklingu. Od 2012 roku fundacja Net-Works, założona przez firmę przy współpracy z Zoological Society of London, oczyszcza dna oceanów z zalegających tam sieci rybackich. Szacuje się, że każdego roku porzucanych jest ok. 640 000 ton takich odpadów. Sieci przerabiane są na przędzę nylonową, która po odpowiedniej obróbce trafia do fabryk, a proces ich wyławiania zapewnia stałe źródło dochodów ok. 2200 rodzinom z lokalnych społeczności.

podłogi Interface
Program Net-Works to przykład zrównoważonego łańcucha dostaw, który zapewnia korzyści środowisku oraz każdej z zaangażowanych stron – od lokalnych mieszkańców, aż po samo przedsiębiorstwo i jego klientów.

Projektowanie wzorów i doświadczeń

Projektowanie płytek dywanowych to nie tylko dobór kolorów i kreowanie wzorów. Z tym elementem wnętrz mamy fizyczny kontakt, więc oprócz efektu wizualnego równie istotna jest jego struktura. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na naszą podświadomość i samopoczucie mogą mieć miękkość czy wysokość włókna wykładziny po której chodzimy. 

Różnorodność tekstur, twardość podłóg, a nawet dźwięki wydawane podczas ich użytkowania mają ogromne znaczenie. Zauważamy to szczególnie przy projektowaniu przestrzeni biurowych, gdzie wykorzystujemy te elementy do wydzielania poszczególnych stref – dodaje Marta Siczek.

podłogi Interface

W większości kolekcji Interface mocno zauważalne są nawiązania do wzorów, struktur czy zestawień kolorów występujących w przyrodzie. Koncepcja biophilic design (projektowania w zgodzie z naturą) to pokłosie urbanizacji. Obecnie większość czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, tęskniąc za bliskością fauny i flory.  Wprowadzenie do przestrzeni elementów natury bezpośrednio (np. wykorzystując rośliny) czy pośrednio (odwzorowując dane kolory i struktury) ma pozytywny wpływ na jej użytkowników. Wzrasta ich kreatywność, ciekawość i produktywność. 

Podłogi neutralne dla środowiska

Na każdym etapie działalności Interface, od projektowania aż po recykling, priorytetem jest realizowanie idei zrównoważonego rozwoju. W aktywności na rzecz naturalnego środowiska w skali świata firmę wyprzedzają jedynie Unilever, Patagonia i IKEA. W 2019 roku, po 24 latach od podjęcia Mission Zero, Interface ogłosiło jej sukces. Oznacza to, że każdy kawałek podłogi tego producenta jest neutralny pod względem emisji CO2 w całym cyklu życia produktu.

Świadomość, że pracujemy na materiałach pochodzących z recyklingu, a wszystko, co robimy ma nie tylko cel biznesowy, ale też proekologiczny, jest dla mnie i innych projektantów niesamowicie inspirująca. Po sukcesie Mission Zero Interface mamy  jeszcze ambitniejsze zadanie – projekt Climate Take Back, dzięki któremu pójdziemy o krok dalej. Naszym celem jest teraz wdrażanie idei regenerującego przedsiębiorstwa, a więc  takiego, które nie tylko jest neutralne względem środowiska, ale przyczyni się do odwracania globalnego ocieplenia i negatywnych zmian, jakie już zaszły w przyrodzie – tłumaczy Marta Siczek, pełniąca także rolę ambasadora zrównoważonego rozwoju w Interface.

Z tą właśnie myślą stworzono prototyp płytki wykładzinowej o „ujemnym” oddziaływaniu. W procesie jej produkcji wchłanianie dwutlenku węgla ze środowiska przewyższa jego emisję, a więc w efekcie finalnym zmniejsza się ilość CO2 w atmosferze.

Aby pomóc innym przedsiębiorcom dokonać pozytywnych zmian w ich firmach, Interface wydało przewodnik Lessons for the Future, w którym w formie 9 lekcji przedstawia swoje doświadczenie w dążeniu do neutralizowania szkodliwego wpływu na środowisko. Filozofia otwartych zasobów dotyczy także realizacji programu Climate Take Back. Raporty, wyniki dotychczasowych działań oraz plany kolejnych są dostępne na stronie internetowej firmy. Wprowadzenie pozytywnych zmian w środowisku nie spoczywa na jednej firmie, branży czy nawet sektorze. To działanie wymagające globalnej współpracy, a dla finalnego efektu znaczenie ma każda pozytywna zmiana, każdy kawałek podłogi.

Czytaj więcej: Ekologia | Mieszkanie | Zieleń | Ciekawostki

Artykuł powstał we współpracy z Interface Polska.