Zbudowali dom w jeden dzień. Tak to robią nasi sąsiedzi

Dom znajduje się w miejscowości Tachov w zachodnich Czechach. Jego projekt przygotował architekt Marek Štěpán z pracowni Atelier Štěpán Freedomky.

Stojący za projektem architekci chcieli stworzyć miejsce, które będzie oazą spokoju i miejscem do przyjemnego życia. Swój projekt określili nazwą Freedomek No.061. Właściciele budynku nie chcieli długo czekać na jego budowę. Architekt zaproponował modułową konstrukcję, która pozwoliła postawić dom w zaledwie jeden dzień. Całość prac odbyła się w pewien piątkowy, jesienny dzień i trwała od godziny 17 do godziny 3 nad ranem.

Powierzchnia budynku wynosi 56 m kw. Jego konstrukcja składa się z dwóch rodzajów modułów. Wymiary mniejszego to 4×7 m, a większego 4×11,5 m. Co ciekawe, na moduły na plac budowy przyjeżdżały już umeblowane. Dlatego właściciele mogli w środku błyskawicznie zamieszkać.

Dom 061 w 95 proc. wykonany jest z drewna, które zostało sklejone w specjalny sposób bazujący na szwajcarskim patencie. Elewacje pokryto modrzewiem syberyjskim. Dom jest ekologiczny, część energii do ogrzania wnętrza pozyskiwana jest dzięki panelom słonecznym i systemowi rekuperacji. Dodatkowo o dobrą izolację dbają okna z potrójnymi szybami. Architekt chciał, by we wnętrzu było jasne. Wypełnił je chłodną bielą, którą ocieplają drewniane elementy wykończenia. 


Całkowity koszt budowy modułowego domu wyniósł 117 000 Euro. Architekt szacuje, że dzięki ekologicznym rozwiązaniom właściciele budynku zaoszczędzą rocznie nawet 840 euro.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Domek letniskowy | Czechy

Zdjęcia: Jakub Skokan, Martin Tůma / BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły