Zbudowali go nad jeziorem. Dom od pracowni REFORM Marcina Tomaszewskiego

Dom nad Jeziorem to realizacja architektów z pracowni REFORM. Zbudowany został na niewielkim wzniesieniu, w bezpośrednim sąsiedztwie wody.

Chyba każdy marzy o malowniczych widokach za oknem swojego domu czy mieszkania. Rodzinny Dom nad Jeziorem powstał w Polsce. Do dyspozycji mieszkańców oddano liczącą blisko 600 m kw. powierzchnię z nowoczesną architekturą. 

Architekt chciał wykorzystać atrakcyjnie położoną działkę, jednocześnie miał świadomość, że tuż obok znajdują się inne budynki mieszkalne. Dlatego zdecydował, że zaprojektuje wewnętrzne pomieszczenia tak, aby ich okna wychodziły na jezioro. Dobre widoki gwarantuje też lekkie uniesienie budynku – zbudowano go cztery metry nad poziomem jeziora. Sam dom ma trzy poziomy. Od strony pierwszego wjazdu na teren działki wydaje się mieć trzy kondygnacje, a od strony drugiego wjazdu wygląda na budynek dwukondygnacyjny.

Poziom minus jeden zajął garaż i pomieszczenia techniczne. Parter to część dzienna, w której domownicy spędzają większość wolnego czasu. Wyżej znalazły się strefy prywatne z sypialniami.

Wewnątrz udało się uzyskać niesamowite poczucie intymności, pomimo gęstej zabudowy wokół. Będąc w środku lub przebywając na tarasie od strony jeziora można cieszyć się ciszą i bezpośrednim kontaktem z przyrodą – opisuje architekt Marcin Tomaszewski.


Dom ma nowoczesny kształt i minimalistyczną elewację. Wykonano ją z powłoki aluminiowej (Alucobond) w czarnej, błyszczącej wersji. Dla równowagi towarzyszy mu tynk betonowy, który jest matowy i szorstki. Co ciekawe, dom jest samowystarczalny energetycznie – potrzebny do zasilania urządzeń prąd jest zbierany przez panele słoneczne umieszczone na dachu. Dodatkowo prawidłową wentylację wspiera umieszczona pod budynkiem pompa ciepła.

zdjęcia: Piotr Krajewski

źródło: REFORM

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie