Zbudowali go pod Łodzią. Dom zamykany projektu Koziej Architekci

Jego powierzchnia to 91 m kw. Dom zamykany to projekt przygotowany przez architektów z pracowni Koziej Architekci – Michał Koziej i Magdalena Koziej. Budynek stanął na leśnej działce pod Łodzią. Powstał jako dom letniskowy, z którego z powodzeniem można korzystać również zimą.

„Dom zamykany” to propozycja dla osób ceniących spokój, kontakt z naturą oraz dyskretną oryginalność. Budynek cechuje ascetyczna forma, wyważone proporcje i przemyślany układ funkcjonalny. Jego największym wyróżnikiem jest jednak możliwość całkowitego zamknięcia za pomocą okiennic, które dzięki nieszablonowym detalom stapiają się z drewnianą fasadą, tworząc zwartą i niebanalną bryłę.

Założeniem projektu było wykreowanie harmonijnej architektury wtapiającej się w leśne otoczenie. Budynek miał być całoroczny, z możliwością dłuższych przerw w zamieszkaniu.

Uznaliśmy, że wymogi te najlepiej spełni dom typu „stodoła” z zadaszonym tarasem oraz gankiem. Przestrzenie pod okapami zostały zaadoptowane – od strony południowej na taras i drewutnię; od strony północnej na składzik z narzędziami ogrodniczymi oraz przedsionek ze spiżarnią. Z uwagi na przerwy w użytkowaniu, zdecydowaliśmy się na ogrzewanie elektryczne, połączone jednak z wysoką izolacyjnością termiczną przegród zewnętrznych. Nieogrzewane pomieszczenia stanowią tu jednocześnie bufor osłaniający wnętrze – opisują architekci.


Dom jest dwukondygnacyjny. Przestrzeń na parterze stanowi salon połączony z kuchnią (przenikają się tu harmonijnie podstawowe strefy domowe), łazienka oraz pomieszczenia gospodarcze.

Zastosowane zabudowy meblowe mieszczą wiele schowków, na jednej ze ścian zaprojektowaliśmy też biblioteczkę skrywającą telewizor – dodają architekci.

Na poddaszu zlokalizowane są dwie wygodne sypialnie. Charakter wnętrzom nadaje jasna liściasta sklejka, przechodząca z zabudowy na podbitkę poddasza oraz poręcz schodów. Smaku dodają dębowe stopnie, parapety i zabudowa kuchni. Dzięki zastosowanym materiałom oraz meblom o ponadczasowym wzornictwie, wnętrze jest zarazem nowoczesne i eleganckie.

zdjęcia zimą: Michał Koziej

zdjęcia wnętrz oraz jesienią: Anita Osuch, Krystian Berlak

źródło: Koziej Architekci

Czytaj też: Dom | Domek letniskowy | Elewacja | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły