domków dla jeży

Zbudowali osiedle domków dla jeży na terenie AGH. Tu bezpiecznie spędzą zimę

Na terenie kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstało osiedle domków dla jeży. Jego kształt przypomina budynek uczelni.

Inicjatorką budowy osiedla domków dla jeży jest architekt krajobrazu Ewa Czekaj-Kamińska. To forma instalacji artystycznej, która powstała na dziedzińcu kompleksu AGH. Domki wykonano z maty słomianej wypełnionej liśćmi, które wcześniej zebrano z terenu kampusu. W sumie ma on długość około 18 metrów i szerokość około 1,5 m. Co ciekawe, osiedle domków dla jeży oglądane z góry kształtem przypomina gmach główny uczelni.

JeżOsiedle to system domków dla jeży, które przybrały formę instalacji artystycznej. Ta architektoniczna konstrukcja – jak na budowlę przystało – swoim narysem nawiązuje do kontekstu otoczenia. Otóż w centralnej części kompozycji, schronienia dla jeży odzwierciedlają rzut gmachu głównego AGH (A-0) wraz z budynkami towarzyszącymi (w pomniejszeniu) – tłumaczy Ewa Czekaj-Kamińska.


Osiedle zbudowano z materiałów organicznych z poszanowaniem natury. Po sezonie będzie mogło zostać rozebrane i łatwo zmienione na biopaliwo. Wejścia do domków znalazły się z tyłu i na bocznych ścianach budowli. W ten sposób powstał swego rodzaju azyl, który ma pomóc zwierzętom przetrwać zimę.

Uczelnia nie wyklucza, że kolejne takie JeżOsiedla powstaną w przyszłości. Jednak tym razem mogą być nieco mniejsze.

Czytaj więcej: Ciekawostki | Ekologia | Zieleń | Edukacja

źródło: Ewa Czekaj-Kamińska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły