Zbudowano go w latach 40. XX w. Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów

To przykład architektury letniskowej sprzed lat. Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów znajduje się w Leśnej Polanie pod Warszawą. Niedawno budynek trafił do rejestru zabytków.

O wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa poinformował prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dom letniskowy Ireny i Mieczysława Foggów położony jest przy al. W. Lipnickiego 21 w Leśnej Polanie.

Dokładna data budowy domu nie jest znana, ale prawdopodobnie nastąpiło to w 1942 roku. Dom letniskowy składa się z wydzielonej kuchni, spiżarni, dwóch pokoi i werandy. Budynek powstał z inicjatywy Mieczysława Fogga, popularnego w latach 30. XX wieku piosenkarza. Artysta w okresie II wojny światowej wspierał polskich żołnierzy, na co dzień mieszkał w Warszawie, ale w okresie letnim przenosił się do domku w Leśnej Polanie.

Pierwotny plan zakładał budowę basenu i terenu rekreacyjnego w zachodniej części działki, w południowo-zachodniej części powstał mały ogród alpejski, a we wschodniej części działki zbudowano budynek gospodarczy. Do realizacji projektu w pełni nie doszło z powodu działań wojennych.

Po 1945 r. Mieczysław Fogg powadził kawiarnię artystyczną Cafe Fogg oraz wytwórnię płytową Fogg Rekord, a następnie skupił się na działalności koncertowej. Dom letniskowy w Leśnej Polanie wykorzystywany był wówczas od wiosny do jesieni do celów wypoczynkowych. Zachowano zabudowę pochodzącą z lat 40. XX w., odstąpiono od wytyczania ścieżek, natomiast w południowo-wschodnim narożniku, w miejscu planowanego ogrodu skalnego Fogg zaprojektował i wykonał drewnianą kapliczkę – informuje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.


Do rozbudowy doszło pod koniec XX wieku, kiedy do budynku dobudowano aneks i wydzielono zadaszoną werandę, hol i pomieszczenie sanitarne. Dodatkowo wykonano ocieplenie ścian, dzięki czemu z budynku można korzystać cały rok.

Dziś budynek jest cennym przykładem architektury sprzed lat. W środku zachowano oryginalny wystrój – to między innymi podłogi, stolarka drzwiowa, kominek, piec ceramiczny i dekoracje sufitu.

źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Czytaj też: Domek letniskowy | Zabytek | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie